התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

ביטול הסכם גירושין

ביטול הסכם גירושין

ידועים /ידועות בציבור

פתגם חכם : "האבל על אובדן של מישהו שאנו אוהבים , הוא אושר בהשוואה לצורך לחיות עם מישהו שאנו שונאים . "

אכן , כמעט כל אדם הנמצא לקראת הליך גירושין חי בדילמות שונות ומשונות , חלקן קשות וחלקן בלתי אפשריות ובכל זאת מגיעים להחלטה ומתגרשים אולי בשל הרעיון העומד בבסיס הפתגם דלעיל.

לקראת מתן הגט רצוי ואף הכרחי להכין הסכם גירושין ואף להקפיד לתת לו תוקף של פסק דין.

לאחר כל ההליך המורכב של הליך הגירושין ומתן הגט , בדרך כלל שני בני הזוג יוצאים מבית הדין וחצי תאוותיהם בידיהם וכל אחד מהם חושב שיכול היה להשיג יותר ומכאן הדרך למלחמות נוספות – ולעתים אף קשות מהליך הגירושין עצמו – קצרה !

לא פעם ,פונים למשרדי , איש או אישה ובידיהם הסכם גירושין שהם לא מרוצים ממנו ומרגישים שעשו מקח טעות ושואלים אותי שאלה ,חוזרת ונשנית , האם ניתן לבטל הסכם גירושין אשר קיבל תוקף של פסק דין .

אכן , קיימת אפשרות להגיש תביעה לביטול חלקים בהסכם ו/או כל ההסכם, בטענה של אי סבירות,או חתימתו ועריכתו היו תוך ניצול מצוקה של אחד הצדדים וכן בטענה כי ההסכם מקפח את האישה או את הבעל  ( ראה ע"א הדס בן לולו נ' אטראש אליאס ואח' פ"ד נא (1) עמ' 594-595 ), יחד עם זאת הואיל ומרבית הסכמי הגירושין מקבלים תוקף של פסק דין ,בתי המשפט לוקחים בחשבון את עיקרון סופיות הדיון ולא על נקלה בתי המשפט מבטלים הסכמים כאלה .

להבהרת המושג "סופיות הדיון " – קיים עיקרון ,כאשר בתי משפט נותנים פסק דין הרי שמלבד זכות הערעור לא קיימת לצד המפסיד שום אפשרות להתחמק כי לא יתכן שפסקי דין של בתי המשפט לא יקוימו בשל אנרכיה שתתלווה לכך  ועל כן כל הסכם המקבל תוקף של פסק דין דינו כפסק דין לכל דבר וביטולו כרוך בכללים מאוד נוקשים כדי לעמוד על עיקרון סופיות הדיון .

העילות המהוות סיבה לביטולו של הסכם גירושין:

  • אם מתברר כי בית המשפט לא פעל כדי להיווכח כי הצדדים מבינים את תוצאות ומשמעויות ההסכם וכי הם חתמו על ההסכם מרצונם החופשי .
  • מי שהתקשר בחוזה עקב טעות וניתן להניח שלולא הטעות לא היה מתקשר בחוזה והצד השני ידע או היה עליו לדעת על כך ,רשאי לבטל את החוזה( סעיף 14(א ) לחוק החוזים )
  • מי שהתקשר בחוזה עקב ניצול שניצל הצד השני או אחר מטעמו את מצוקת המתקשר , חולשתו השכלית או הגופנית או חוסר ניסיונו ותנאי החוזה גרועים במידה בלתי סבירה מן המקובל ,רשאי לבטל את החוזה .( סעיף 18לחוק החוזים )
  • חוזה שכריתתו או מטרתו הם בלתי חוקיים , בלתי מוסריים או סותרים את תקנת הציבור – בטל (סעיף 30 לחוק החוזים)

אני חוזר ומדגיש העילות המובאות לעיל המהוות יסוד לביטולו של הסכם גירושין , יש בכוחם לבטל הסכם גירושין גם אם ההסכם קיבל תוקף של פסק דין וגם אם חלף זמן בלתי סביר של חודשים ארוכים מיום החתימה

לסיכום כל איש או אישה המרגישות כי החוזה עליו הם חתמו מקפח אותם ואינם מרוצים מההסכם ניתן בהחלט לבדוק אפשרות לביטולו וחשוב לציין , כי ביטולו של החלק הרכושי בהסכם אינו אומר כי הגירושין בטלים ויש לעשות הפרדה מוחלטת בין הגירושין לבין החלק הרכושי בהסכם

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall