התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

האם אפשר לתקן גיל?

האם אפשר לתקן גיל?

רישום תעודת זהות

עם הקמת המדינה הגיעו ארצה גלי עליה המוניים, שיצרו מדרך הטבע לבלבול ולאי דיוקים משמעותיים במרשם משרד הפנים ובכל גוף ממלכתי אחר, לא מעט אנשים נרשמו בטעות שלא בגילם האמיתי, העובדה שהכול נרשם באופן ידני בפנקסים שונים ללא עזרתו המסורה של המחשב "הכול יכול" רק תרמה לבלבול ולחוסר דיוק.

טעויות אלו עלו לאנשים הנוגעים בדבר סכומי כסף לא מבוטלים, שכן אדם שנרשם צעיר מכפי גילו יגיע לגיל הפרישה מאוחר יותר וכל שנת איחור עולה לאותו אדם סכומי כסף משמעותיים שיכולים היו להגיע  לידיו.

מאחר והגיל רלוונטי לגבי זכויות שונות, זכויות מכוח הביטוח הלאומי, זכויות פנסיה ואחרות, נוצר הצורך להקים מנגנון לקביעת גיל, מנגנון זה לשינוי\תיקון גיל מוסדר באמצעות חוק קביעת גיל, הסמכות ליתן פסק דין הצהרתי בבקשה לקביעת גילו של אדם נתונה לבית משפט לענייני משפחה.

ידוע שנטל ההוכחה לצורך שינוי או תיקון גיל מוטל על המבקש לתקן את גילו, אדם זה נדרש להוכיח שני יסודות במצטבר:

           א.        גיל הרשום במשרד הפנים, אינו נכון.

           ב.        מהו הגיל הנכון.

בימים אלו ממש מגיעים למשרדי בקשות שונות של גברים ונשים המשתייכים בעיקר לאחינו בני העדה האתיופית, שכן ידוע זה מכבר, שהעלייה מאתיופיה נעשתה בחופזה תוך סיכון חיי אדם ורישומים שנעשו ע"י הגורמים השונים כמו שליחי הסוכנות היהודית נעשו בצורה מאוד לא מדויקת וזאת בלשון המעטה.

ידועים מקרים בהם נרשמו מספר אחים שבהם הצעיר קיבל את הבכורה וההיפך. על פי הפסיקה נטל ההוכחה המוטל על כתפי התובע הנו אותו נטל הנדרש במשפטים אזרחיים, הכלל הוא כי נטל השכנוע מוטל על המוציא מחברו, כדבר הכלל התלמודי: "המוציא מחברו עליו הראייה" התובע  נושא בנטל השכנוע לגבי כל יסודותיה העובדתיים של עילת תביעתו ואילו הנתבע , נושא בנטל השכנוע לגבי כל יסודותיה העובדתיים של טענת הגנתו.

במלים פשוטות יותר ניתן לומר שמידת ההוכחה בה חייב לעמוד בעל דין אשר עליו מוטל נטל השכנוע שעליו להוכיח שגירסתו סבירה יותר ומתקבלת יותר על הדעת מן הגירסה שכנגד, על הנושא בנטל השכנוע לשכנע את בית המשפט ברמת וודאות של מעל 50%.

וכבר נקבע בערעור אזרחי 355/59 "הרינג נגד היועץ המשפטי", שם נאמר מפורשות: "זוהי תביעה אזרחית ועל התובע לשכנע את בית המשפט במידה כזו שתהיה לו אפשרות לבסס את מסקנותיו על סמך הוכחות במידה הדרושה במשפטים אזרחיים", זאת ועוד, כאשר למבקש אינטרס כספי כלשהו בשינוי גילו ואינטרס זה הוא שעומד ביסוד בקשתו, נטל ההוכחה המוטל עליו הינו נטל מוגבר, כך נקבע בפסק דין אחר "מולונקדוב נגד פרקליטות" מחוז מרכז.

אי לכך, הצעתי לכל אלה היודעים שגילם שגוי, יש להגיש את הבקשה בעודם צעירים הרבה שנים לפני גיל הפרישה שכן אם יעשו זאת לקראת גיל הפרישה עלולים להיתקל בסירוב של בית המשפט לענייני משפחה הואיל, והנטל הראייתי המוטל על כתפי התובע הינו נטל מוגבר.

בפסק הדין הנ"ל "מולונקדוב נגד פרקליטות" פסק השופט כי יש לקבל את בקשתו של המבקש לשנות את גילו על אף שבקשתו זו של התובע תגרום לתשלומים מיידיים מכספי הביטוח הלאומי, אומר השופט: "המבקש הרים את נטל הראיה הכפול, הן בדבר היות גילו הרשום במשרד הפנים שגוי והן בדבר תאריך לידתו האמיתי על כך יש לקבל את הבקשה לשינוי גיל".

לסיכום: בקשה לתיקון גיל מוגשת לבית משפט לענייני משפחה, בקשה כזו דורשת הוכחה באותה רמה הנדרשת במשפטים אזרחיים היינו, מעל 50%, כמובן שינתן יתרון לאנשים בני עליה שבה היו בעיות רישום כמו בעליה של בני העדה האתיופית, כדאי מאוד לקחת בחשבון שאת הבקשה כדאי להגיש בעוד התובע צעיר לימים שכן אם יגיש זאת לקראת גיל הפרישה הרי שנטל הראייה שיוטל עליו יהיה נטל ראייתי מוגבר.

דבר נוסף שיש לקחת בחשבון, בית משפט לענייני משפחה לא נענה בקלות לתביעות אלה ובמקום שמתגלה חשד כלפי אדם זה או אחר בית המשפט דוחה את תביעתו על הסף.

נסיים במקרה משעשע שהגיע למשרדי, בחור צעיר בן 32 ביקש לתקן את גילו ל- 35 ולשאלתי בדבר הסיבה, אמר לי אותו צעיר שהכיר אישה בת 35 שמאוד רצה להתחתן איתה, האישה דחתה אותו בטענה שהיא לא מתחתנת עם אדם יותר צעיר ממנה, עם כל הכאב הסברתי לאיש שתביעתו לא תתקבל בבית משפט לענייני משפחה שהרי בית משפט נענה רק לתביעות שיש בהן ראיות משכנעות ולא סיבות משכנעות.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבת



Call