התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

האם לא טובה מהאב בגידול ילדים

האם לא טובה מהאב בגידול ילדים

Layer 25

האם לא טובה מהאב בגידול ילדים

כך קבעה שופטת בישראל

בעבר הלא רחוק, לפני כחמש שנים, חזקת הגל הרך  הייתה חד משמעית ! בתי המשפט נטו לפסוק כי ילד מתחת לגיל 6 הולך אחרי אמו ,מלבד מקרים מעטים ויוצאים מן הכלל ,כמו אי מסוגלות הורית או סיבות חריגות אחרות ,בתי המשפט פסקו כעניין שבשגרה כי הילד הרך ילך אחרי אימו ומבחינה זו האבות קופחו במידה לא מבוטלת ,אך בעקבות הקמתה של וועדת שניט ובעקבות פסקי דין שניתנו לאחרונה רואים תפנית דרמטית בעמדתו של בית המשפט בישראל .

נביא להלן מס' ציטוטים ממספר פסקי דין כדי לראות נכוחה ,אנה הרוח נושבת.  אין ספק שבתי המשפט נוטים כיום לבדוק אפשרות למתן מעמד שווה בין האב לאם בבוחנו את השאלה לאן הילד הרך ילך לאחר גירושי הוריו .

  1. כב' השופטת מירז בתמ"ש 014363/01 כותבת בפסק דינה :"מודעת אני לעובדה כי קביעת משמורת על הקטין , שהינו מתחת לגיל 6 אצל האב , הינה בניגוד לחזקת הגיל הרך כמצוין בסעיף 25 לחוק הכשרות והאפוטרופסות ,אך סבורה אני כי בימינו אין לקבוע משמורת ,תלוי מגדר ההורה ,משתי סיבות עיקריות :האחת – הועלו סיבות מיוחדות להצדקת המשמורת אצל האב בהתאם להמלצות כל הגורמים הטיפוליים ………"

השנייה – חזקת הגיל הרך , מן הראוי כי תוחלף בימינו , בבדיקה עניינית של טובת הקטין הספציפי כמצוין בהמלצות וועדת שניט .לעניין ביטול החזקה תוך התייחסות למהות התפקוד של כל אחד מההורים ודאגתו הממשית לטובת הקטין הספציפי שאינו תלוי קשר מגדרי , האם או האב . כיום אבות רבים ממלאים את התפקיד   האימהי לא פחות טוב מהאם ."

כב' השופט יהורם שקד בתמ"ש  ((ת-א ) 8309/06/11 : "המציאות בה מתפקדת המשפחה הישראלית בשנות האלפיים אינה עולה עוד בקנה אחד עם המציאות , שבמסגרתה גובשה דוקטרינה של הגיל הרך . המצב המשפטי המשתקף מסעיף 25 לחוק הכשרות והאפוטרופסות …. הדן בחזקת הגיל הרך ומעניק עדיפות לאם כמשמורנית אינו משקף עוד את התיאוריות החברתיות והפסיכולוגיות העכשויות הנוגעות לענייני משמורת בסכסוכי גירושין , המבטאות נאמנה את צורכיהן וטובתם של הילדים החיים ".

כפי שאנו רואים נכוחה ,דוקטרינת הגיל הרך בימנו אלה מקבלת תפנית ומתחזקת הדעה כי דוקטרינה זו אינה משקפת את התיאוריות החברתיות והפסיכולוגיות העכשוויות .במילים אחרות החזקה לפיה הילד הרך ילך אחרי אימו חלפה מן העולם ותינתן בחינה מדוקדקת של טובת הילד לפני ההכרעה בשאלה חשובה זו.

לסיכום : על הנשים והגברים השוקלים את המשך דרכם המשותפת לשקול תוך ייעוץ מתאים כיצד לנהוג בשאלה סבוכה זו של משמורת קטינים כי מה שהיה כבר לא יהיה , ואין לראות באם משמורנית מועדפת על פני האב ומכאן אני פונה לכל ההורים העומדים בפני הכרעות מסוג זה לשקול לחיוב תוך הסכמה הדדית על משמורת משותפת כדי שחלילה לא יפגע מי מהם וגם כדי לאפשר לילד הרך להיות במחיצת שני הוריו במידת האפשר .

חשוב לציין כי משמורת משותפת , הינה פרויקט המחייב היערכות לא קלה ולא פשוטה כמו למשל מגורים קרובים בין האב לאם , תנאי מגורים הולמים לילדים בשני הבתים ועוד .

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall