התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

הסכם ממון

הסכם ממון

בימים אלה כאשר גיל הנישואין עלה, ולא מעט צעירים דוחים את חתונתם לגיל בו אבותינו  חיתנו את ילדיהם, כאשר כל שאיפתם של הצעירים, לעשות קריירה, כסף ולימודים, יוצא מכך שרבים מקרב הצעירים מגיעים ליום חתונתם כשהם אמידים .

לאחרונה המודעות לעריכת הסכם ממון גברה בקרב מרבית זוגות הנשואים, כאשר הסיבה לכך הינה אחוז הגירושין הגבוה והידיעה כי הליך הגירושין במקרים רבים עשוי להיות רווי במתח, אכזבות, כאב ופשרות כואבות.

ובכן, מהו הסכם ממון? מהו תוקפו המשפטי?

האם הסכם ממון עומד בפני נושים?

הסכם ממון, הינו הסכם הצופה פני עתיד ומטרתו להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני זוג עם פקיעת הנישואין בעת גירושי הצדדים. זוגות רבים אף מסדירים בהסכם הממון נושאים אחרים שיהיו רלוונטיים באם הצדדים יתגרשו, במסגרת הסכם ממון, ניתן לקבוע כל קביעה באשר לחלוקת הרכוש לרבות רכוש עתידי כגון מתנות או ירושות. רבים מקרב הזוגות המגיעים לפרק ב' בחייהם,לקראת נישואיהם השניים מקפידים לערוך הסכם ממון וזאת כדי להבטיח שכל הרכוש שצברו במשך חייהם יעבור לילדיהם מנישואיהם הראשונים.

חשוב להדגיש, קיימת חובה לאשר את הסכם ממון בבית משפט, שכן על פי חוק יחסי ממון, הסכם ממון יש לערוך בכתב וחובה לאשרו בבית המשפט לענייני משפחה.

הדרישה לאישור ההסכם הינה דרישה מהותית ולא רק ראייתית אישור בבית המשפט להסכם יינתן רק לאחר שהצדדים הופיעו בפני השופט בעצמם ובית המשפט נוכח לדעת כי חתמו על ההסכם מרצונם החופשי והינם מבינים את המשמעות המשפטית שבחתימתם.

חשוב לציין, שאם ובמידה ושני הצדדים מחליטים במהלך חייהם המשותפים לעשות שינוי כל שהוא זה מחייב אותם לערוך את השינוי בכתב ויש לאשרו בבית משפט לענייני משפחה על מנת שיקבל תוקף משפטי.

הסכם ממון בין בעל ואישה שלא קיבל את אישור ביהמ"ש, הנו חסר תוקף משפטי, כך פסק בית המשפט לענייני משפחה בעקבות תיק שניהלתי במשרדי כאשר הלקוחה שלי הסבירה לי בפנים בוכיות שההסכם נחתם ביניהם בימים אחרים ולא חשדה לרגע שיגיע יום המימוש, אני כמובן טענתי שההסכם לא אושר בבית המשפט ועל כן אין ומעולם  לא היה לו תוקף משפטי. בית המשפט קיבל  כמובן את טענתי  .

באשר לשאלת מליון הדולר, האם הסכם ממון עמיד בפני נושים? חשוב להבהיר את השאלה, נניח זוג חיים באושר ולא בעושר והבעל מסתבך בעסקיו ומגיע היום שבו הוא מגיע  לחוסר יכולת לשלם את חובותיו, לו זוג כזה היה מכין הסכם ממון מבעוד מועד הרי שלא ניתן יהיה לעקל את נכסי האישה.

בפסק דין שניתן לאחרונה ע"י רשמת בית המשפט  השלום בחיפה נקבע כי הסכם ממון אשר קיבל תוקף של פסק דין, בו העבירו את הבעלות בדירת בני הזוג לרשות האישה גובר על צו עיקול שהוטל על נכסי הגבר לאחר שניתן פסק דין, קביעה זו הושגה בת.א 17287/00 ד"ר ליליאנה דמבוסקי נגד בנק מזרחי המאוחד בע"מ.

הבנק הגיש תביעה בסדר דין מקוצר כנגד חברת דמבוסקי טרנסטיל (1989) בע"מ וכנגד מנהלה דמבוסקי. בקשת הנתבעים למתן רשות להתגונן נדחתה וביום 23.4.99 ניתן נגדם פסק דין.

לצורך הבטחת מימושו של פסק הדין הוטל בין היתר עיקול ברישום על זכויותיו של מר דמבוסקי בנכס , עיקול זה אושר במסגרת פסק הדין, כשנה וחצי לאחר מתן פסק הדין, הגישה רעייתו בנפרד של מר דמבוסקי, ד"ר ליליאנה דמבוסקי בקשה לביטול  העיקול על זכויות הבעל בנכס כאשר היא טוענת כי עוד ביום 20.3.96 דהיינו למעלה משנה בטרם ניתן צו העיקול ניתן פסק דין בבית משפט מחוזי בחיפה ע"י כבוד השופט ברלינר אשר אישר הסכם יחסי ממון בין המבקשת לבעלה ונתן להוראותיו תוקף של פסק דין.

ע"פ הסכם הממון עברו כל הזכויות בבית המגורים נשוא צו העיקול לבעלות האישה.

ביהמ"ש קיבל את טענתה של האישה לפיה זכויותיה ע"פ הסכם הממון גוברות על זכויות הבנק בהתאם לצו העיקול ולו בשל העובדה כי הסכם הממון אושר וניתן לו תוקף של פסק דין עוד לפני הטלת העיקולים, משמעות החלטת בית המשפט הנה כי העיקול בטל ומבוטל.

בית המשפט נימק החלטתו בכך שצד שלישי אינו יכול להטיל עיקול על זכויות אשר אינן בבעלות החייב וזכויות אלו נשוא צו העיקול אכן לא היו בבעלותו של הבעל במועד הטלת העיקול.

בית המשפט דחה את טענת הבנק לפיה, הסכם יחסי הממון אינו תקף וקבע כי אין כל יסוד לטענה זו .

חשוב  לציין כי מעבר לכל היתרונות בהכנת הסכם ממון קיים יתרון שלא יסולה בפז שכן , לא אחת, טרם פקיעת נישואין ישנו צד המעוניין להתגרש וצד שאינו מעוניין להתגרש  במקרה ולא קיים הסכם ממון הצד המעוניין להתגרש עלול לוותר על חלק לא מבוטל מזכויותיו על מנת לזכות בחירותו ואם קיים הסכם ממון הרי שלסחטנות זו אין מקום.

אני ממליץ להכין הסכם ממון אצל עו"ד בקיא ומנוסה ברזי הנושא  ולא אצל כל עו"ד העוסק בחוזים ויש לכך משמעות מרחיקת לכת  על גורל הצדדים , שנים רבות לאחר עריכתו  , למרבה הצער האוירה הקיימת בין בני הזוג בראשית הדרך לא תמיד תשרוד את נפתולי החיים ואם חס ןשלום הנישואין יעלו על שירטון הרי שסוגיית הרכוש המשותף לא תהווה מכשול ובעיקר לא תהיה נושא שיהיה נתון להכרעתו של בית משפט.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall