התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

זכויות פנסיוניות בגירושין

זכויות פנסיוניות בגירושין

צוואה

משה ולאה נשואים שלושים שנה , משה קצין בכיר בצבא קבע ,קרייריסט מושבע ,"שרוף" על תפקידו ,אידיאליסט שבע קרבות .מגיע לביתו אחת לכמה שבועות לחופשה בת יומיים ואילו לאה עקרת בית נאמנה שכל חייה הסתכמו בלגדל את שלושת ילדיהם ולדאוג לכל מחסורם .

משה לא החסיר ממשפחתו מאומה , משכורתו המכובדת איפשרה ללאה לספק את כל מחסורם של הילדים ונראה היה כי המשפחה מדושנת עונג.

ביום מן הימים לאחר ששלושת ילדיהם התחתנו ואף הביאו ילדים , נכדים למשה ולאה פנה משה ללאה וסיפר לה כי ברצונו להתגרש ,לאה שכל חייה הסתכמו בדאגה חרישית אך יסודית לכל צרכיו של משה הזדעזעה מעצם המחשבה וחשבה להניא את משה מתכניותיו ,אך לאחר שמשה סיפר לה כי הוא מקיים קשר רומנטי עם אשה אחרת ,אז ורק אז הבינה לאה כי אפסו הסיכויים לחיי נישואיה ופנתה לעו"ד ידוע ומפורסם לענייני משפחה ולאחר שיחה עימו הבינה כי היא לא תצא מהקשר עם משה בחוסר כל ….

בייעוץ שקיבלה לאה הבינה כי מחצית מכל הרכוש הרב שהצטבר תודות למשכורתו המכובדת של משה יהיה מנת חלקה לאחר הגירושין שכן מכח הלכת השיתוף בין בני זוג אשר נישאו טרם חוקק חוק יחסי ממון בין בני זוג , מגיע ללאה מחצית מכל מה שיש לשני בני הזוג וכל טענה בדבר העובדה שמשה היה למעשה מפרנס יחיד ולאה לא עבדה מעולם לא תשמע בבית משפט שכן לאה הקדישה את כל חייה למשפחתה ,לבעלה לילדיה וכאשר משה עבד רחוק מהבית והיה למעשה המפרנס היחידי לאה ריפדה את הקן המשפחתי בכל טוב אשר סיפק לה משה ועשתה כל אשר לאל ידה כדי להוביל את "ספינת חייהם אל חוף מבטחים."

במקרה שלפנינו , לאה יכולה להוכיח על נקלה כי כל חייהם גרו תחת קורת גג אחת ומעולם לא נפרדו וחייהם של השניים התחלקו כך שמשה עבד מחוץ לביתו ולאה דאגה לכל בני הבית ואם משה ינסה להוכיח כי חזקת השיתוף לא תחול כאן הפסיקה הענפה תטפח לו בפניו שכן על פי הפסיקה נטל הראיה המוטל על כתפי זה המנסה להוכיח כי לא חלה כאן חזקת השיתוף הינו נטל כבד מאוד עד בלתי אפשרי.

מבחינה משפטית , זכויות סוציאליות ופנסיוניות הינן חלק בלתי נפרד מכלל מסת הרכוש שצברו בני הזוג במהלך חייהם ואין זה משנה אם האחד עבד והשני טיפל בילדים ואין זה משנה אם האחד קיבל 500000 ₪ והשני השתכר 10000 ₪ בחודש שני בני הזוג מתחלקים באופן שווה ברכוש שצברו בחייהם.

כאשר מדובר בזכויות פנסיוניות של שני בני זוג המתגרשים בטרם פרישתם מעבודתם נוצרת בעיה של חלוקת הזכויות הפנסיוניות שכן זכויות אלה לא מצויות בידם של בני הזוג .

במצב זה יש הדואגים לחלוקתם של הזכויות מיד עם גירושיהם תוך היוון הזכויות וחלוקתן וזאת כדי לא להמשיך את הקשר בינהם אך כדי לחלק זכויות אלה בטרם פרישתם מעבודתם נדרשת לכך הסכמת הצד אשר רוצים לחלק את זכויותיו ומבלי הסכמתו לא ניתן להוון זכויות אלה .

הפסיקה דנה בסיטואציות רבות ומורכבות ולא ניתן במסגרת מאמר זה להביא את עיקרי הפסיקה אך בעיקרון ניתן לקבוע כי כל זכויות הפנסיה אמורות להיות מחולקות באופן שוויוני בין שני בני הזוג , אך ישנם מצבים בהם לצורך הדוגמא האישה נכנסה לחייו של הבעל שנים רבות לאחר תחילתו בעבודתו , במקרה זה קבעה הפסיקה כי האישה לא תיטול מחצית מכספי הפנסיה אלא תיטול מחצית מהחלק היחסי שניתן לחשבו אריתמטית.

שאלה נוספת אשר נדונה בפסיקה היא האם חלקה של האישה בגמלה יחושב לפי המשכורת הקיימת ערב הגירושין או על פי המשכורת אשר תהיה לבעל ערב פרישתו ?אין ספק שמשכורתו של הבעל ערב פרישתו תהיה גבוהה לאין ערוך ממשכורתו של הבעל ערב גירושיו .

במקרה זה הפסיקה קבעה כי חלקה של האישה יחושב על פי משכורתו של הבעל ערב פרישתו שכן השבחת המשכורת במשך השנים לאחר גירושיו הינה השבחה אשר באה עקב שיתוף הפעולה שהיה בין האישה לבין הבעל במשך כל שנות נישואיהם.

חשוב להדגיש כי גם כל מה שקשור למענק פרישה ,פדיון חופשה ומענק בגין ימי חופשה שלא נוצלו יחולקו בין שני בני הזוג על פי אותו עיקרון.

 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall