התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

חלקו של בן הזוג בירושה

חלקו של בן הזוג בירושה

ירושה

במסגרת המאבקים בענייני ירושה, קיימים שני מצבים עיקריים:

א. הנפטר השאיר צוואה

ב. הנפטר לא השאיר אחריו צוואה.

במקרה הראשון בו הנפטר השאיר צוואה מתחלק הרכוש על פי הצוואה.

במקרה השני בו הנפטר לא השאיר צוואה הרכוש יתחלק על פי חוק הירושה. במלים אחרות חוק הירושה קובע את הדרך בה יחולק הרכוש של הנפטר. במקרה א' בו השאיר הנפטר צוואה, לא מעטים המקרים בהם היורשים המאוכזבים ממנת חלקם הזעומה או מאוכזבים בגלל סיבות אחרות כי הם חושדים כי הצוואה נכתבה תחת השפעה בלתי הוגנת או הצוואה הינה צוואה מזויפת, והיו דברים מעולם.

במסגרת מאמר זה נעסוק במקרה בו בן הזוג הנשאר בחיים מוצא עצמו ביום בהיר אחד ללא צוואה של בן זוגו ועל כן כל הרכוש הנותר יחולק על פי דין זאת אומרת על פי חוק הירושה. זהו אחד המצבים הקשים בו נתקל אדם לאחר מות בן זוגו כאשר הוא יודע שעליו לחלוק חלק מן הרכוש האישי שלו ושל בן זוגו עם יורשים נוספים. חוק הירושה נותן "יתרון חלקי" לבני זוג לפי כללים מורכבים ולמרות זאת עדיף להבטיח את זכויות בן זוגכם בעיזבון באמצעות צוואה מסודרת.

חשוב לדעת שגם לאחר מות אחד מבני הזוג כל הרכוש שהצטבר בחיים מתחלק באופן שווה בין שני בני הזוג ובן הזוג הנשאר בחיים גורף לעצמו את מחצית הרכוש מכוח חזקת השיתוף ולא מכוח חוק הירושה במלים אחרות לצורך הדוגמא אם שני בני זוג צברו בחייהם שני מליון שקלים הרי שמליון שקלים הולך באופן מיידי לטובת בן הזוג שנותר בחיים מכוח חזקת השיתוף ורק על המיליון הנותר יחולו הכללים של חוק הירושה.  או למשל נכסים כמו דירה או כספים הרשומים רק על שם המוריש, אך נצברו במהלך הנישואין שייכים במחציתם לבן הזוג שנותר בחיים, גם אם רשומים על שם המוריש בלבד וזאת מכוח חזקת השיתוף בין בני הזוג או מכוח חוק יחסי ממון.

כאשר המוריש הוא בן זוגכם מומלץ לפנות לעורך דין ולא להסתבך בצורה חובבנית בידי שרלטנים שיסבכו אתכם בעניין מורכב ומסובך שכן עו"ד יסייע לכם לשמור על חלקכם ברכוש המשותף, להבדילו מעיזבון בן הזוג שנפטר ולמנוע מצב שבו חלקכם ברכוש יחולק בטעות בין יתר היורשים.

על פי חוק הירושה בן הזוג זכאי ליטול מן העיזבון את כל המטלטלים השייכים לפי המקובל ולפי הנסיבות למשק הבית המשותף. בהגדרת מטלטלים נכללים המכונית של בני הזוג, הריהוט בבית, כלי המטבח וציוד אישי אחר המשמש את בני  הזוג.

בקשר לשאר העיזבון שמותיר בן הזוג כגון נכסי מקרקעין, מניות וכדומה משתנה חלוקת העיזבון בין היורשים בכפוף לסוג היורשים שהניח אחריו המוריש בנוסף לבן\בת הזוג:

         א.         אם הנפטר הניח אחריו ילדים, נכדים, נינים או הורים יירש בן הזוג מחצית מיתרת העיזבון.

         ב.         אם הנפטר הניח אחריו אחים או אחיינים או סבים אך לא הניח ילדים הרי שהנשאר בחיים זוכה בשני שליש מיתרת העיזבון.

לגבי הדירה שהותיר הנפטר, אם בן הזוג היה נשוי לנפטר לפחות שלוש שנים וגר עם המוריש בדירה הכלולה בעיזבון יירש בן הזוג את כל חלקו של המוריש בדירה ושני שליש מייתרת העיזבון.

חוק הירושה הישראלי קובע כי בני זוג החיים חיי משפחה במשק בית משותף אך אינם נשואים זה לזו ובמות אחד מהם איש מהם לא היה נשוי לאחר, יירש בן הזוג שנותר בחיים את בן זוגו שנפטר כאילו היו נשואים זה לזו.

ומה קורה עם זכויות הקרובים שאינם בני זוג של המוריש? לאחר שחלקו של בן הזוג בעיזבון יועבר לו, יתחלקו שאר היורשים על פי דין ביתרת העיזבון, כאשר הכלל הוא שילדי המוריש יירשו אותו ואם אין למוריש ילדים יירשו אותו הוריו ואם אין למוריש הורים אזי הסבים יירשו אותו.

במקרה בו אין למוריש קרובים שהם הורים, אחים, סבים, נכדים, נינים ואחיינים יירש בן הזוג את כל העיזבון לבדו.

לסיכום: ברור לכל בר בי רב שהדרך לצמצם את מאבקי הירושה ולא להשאיר אדמה חרוכה היא להכין צוואה מבעוד מועד ולחסוך לא מעט מאבקים מתישים הנמשכים לעתים שנים לא מעטות.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall