התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

חשיבות הצוואה!

חשיבות הצוואה!

צוואה

באחד המאמרים, לפני שבועות אחדים, התרעתי והמלצתי לכל אדם לערוך צוואה כדת וכדין, פעולה שאינה מסובכת ולא כרוכה בהוצאות כבדות, בעקבות שאלות רבות שנשאלתי אני רוצה בהזדמנות זו להבהיר מספר נקודות הטעונות הבהרה.

כאשר אדם הולך לבית עולמו, כל רכושו של האדם צריך להיות מחולק לשאריו. על פי החוק קיימים שני מסלולים לפיהם ניתן לחלק את רכושו של המנוח, ע"פ חוק הירושה וכן על פי צוואה, היינו, אם אדם הכין צוואה בעודו בחיים, הרי שניתן לחלק את כל רכושו על פי ההוראות כפי שהן מופיעות בצוואה.

כאן המקום להזכיר שגם אם יש צוואה, יש צורך חוקי לקבל צו קיום צוואה, צו זה נחתם ע"י שופט וכל עוד הצוואה לא נחתמה ע"י שופט אין לצוואה תוקף, על כן במסלול זה, שאריו של המנוח צריכים להגיש את הצוואה לרשם לענייני ירושה שבאזור מגוריו של המנוח. הרשם על פי הנהלים מפרסם מודעה בשני עיתונים לפיה שאריו של המנוח מבקשים צו לקיום צוואה ובמשך שבועיים ימים יש אפשרות לכל אדם להגיש את התנגדותו לצו קיום צוואה, ההתנגדות יכולה להיות במספר מישורים:

א. השפעה בלתי הוגנת, במילים אחרות המתנגדים לצו קיום הצוואה מבקשים להוכיח שהצוואה נכתבה בשל ניצול מצבו של המנוח ותוך הפעלת לחץ על המנוח והוא כתב את שמות היורשים ואת הירושה על פי תכתיב.

לעיתים אנו רואים אכן מצבים הזועקים לשמיים ועל פניו כל בר דעת, יכול להבין שהמנוח פעל תחת לחץ, או אפילו כפייה.

לפני שבועות אחדים הגיע למשרדי מקרה בו איש מבוגר נפטר ולאיש היו 7 בנות מבוגרות שהיום הם בנות למעלה משישים, אמהות לילדים גדולים וחלק מהן אף סבתות לנכדים, למרבה הצער המנוח התעלם מקיומם של שש משבע בנותיו והותיר את כל רכושו לבת אחת מתוך שבע בנותיו, מצב זה בלתי מתקבל על הדעת שכן לא הגיוני לחשוב שאב בערוב ימיו יעדיף בת אחת מכל הבנות ויוריש לה את כל רכושו. לאחר בדיקת העניין, הסתבר שאכן אותה בת ניצלה את מצבו של אביה לקחה אותו לעו"ד, ועוה"ד הקפיד כמובן על הכללים הנדרשים במצב זה, כאשר הכלל החשוב לענייננו כאן הוא שהיורשת הפוטנציאלית לא תהיה נוכחת במעמד החתימה ואכן לאחר זמן מועט הייתה צוואה מוכנה כדת וכדין. מקרה זה אכן מקומם, אלא שלמרבה הצער במקרה הזה לא היה מה לעשות שכן אותם שש בנות נזכרו בצוואה לאחר שעברו לא פחות משבע עשרה שנה.

אי לכך אני מבקש להבהיר שנושא של השפעה בלתי הוגנת ניתן להעלותו תוך שנה  מיום מותו של המנוח ולא מעבר לשנה ולכן לצערי במקרה המתואר לא יכולתי לעזור לאותם נשים כואבות.

ב. המישור השני אותו ניתן לטעון במקרה של צוואה היא חתימה מזויפת היינו, המנוח לא חתם על הצוואה ומישהו דאג לחתימתו המזויפת של האיש, כמובן שמצב זה של דברים כמעט בלתי אפשרי אם הצוואה נעשית ונערכת לפני עו"ד הדואג מבעוד מועד שיהיו עדים לחתימה על הצוואה, אך כבר ראינו תופעות של חתימה מזויפת, אך כפי שאמרתי במידה והצוואה נערכת ונעשית ע"י עו"ד מישור זה כמעט נעלם כליל.

בכל מקרה של קיום צוואה הנערכת ע"פ הכללים ולפני עו"ד נחסכים מאבקים רבים ואי נעימויות רבות שכן בדרך כלל הצוואה מסדירה את עניין הרכוש בצורה ברורה וללא סיבוכים, לכן המלצתי כמו בעבר אם עברתם את היובל לחייכם כדאי מאוד להכין צוואה וזאת בשל העובדה שאם לא קיימת צוואה ויש רכוש לחלוקה לאחר מותו של אדם, הרי שכל רכושו יתחלק על פי חוק הירושה, ולא פעם שאריו של המנוח נחרדים לשמוע שחלק מעמל כפיו של אדם הולך לאחד האנשים שאותם הוא הכי שנא, שכן חוק הירושה הוא חוק "עיוור" ואינו מתעסק בשיקולי דעת והחלוקה נעשית בצורה שרירותית על פי כללים קפואים.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall