התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

ידועים/ידועות בציבור

ידועים/ידועות בציבור

ידועים /ידועות בציבור

כולנו מכירים את המושג , ידוע בציבור  או ידועה בציבור ולא מעט אנשים מייחסים כמעט לכל זוג שאינו נשוי הגדרה זו של ידועים בציבור ,אך כדי לזכות בזכויותיה של ידועה בציבור עליה לעמוד בתנאים מסוימים אשר בלעדיהם לא תזכה בזכויותיה של ידועה בציבור .

בתי המשפט בלא מעט פיסקי דין  מתקשים בהגדרת  המושג ידועה בציבור ויותר מכל ביטא זאת ממלא מקום  הנשיא זילברג  כשאמר בפרשת ריתה דריאן נ' עמידר  : " הגדרתה המשפטית המדוייקת של הידועה בציבור כאשתו , היא קשה כקריעת ים סוף , או בלתי אפשרית כפתרון בעיית ריבוע העיגול .נתנו לנו שלושה נתונים , ידועה , בציבור , כאשתו ולא נתפרש לנו לא מקורו של הידע , לא זהותו של הציבור ואף לא מהותה של האישות שהציבור היודע מייחס לזוג הבלתי נשוי, הווה אומר : משלושה נעלמים  עלינו לעשות ניגלה אחד ."

כיום חיים בישראל עשרות אלפי זוגות שאינם נשואים וחיים כזוג לכל דבר ועניין הם עושים זאת מטעמים שונים ומגוונים , כמו למשל , זוגות שהם כהן וגרושה שהרבנות לא מאפשרת את נישואיהם, או זוגות אשר מטעמים של חופש מדת אינם רוצים או אינם מסכימים לחסות בצילה של הרבנות ומעדיפים לחיות את חייהם על פי חוזה אשר יגדיר את מערכת היחסים בינהם וישנם כאלה שחיים כך ללא חוזה , ללא רבנות , מביאים ילדים לעולם ומנהלים משק בית משותף במשך שנים רבות.

אם כן הבה ונעשה סדר ונבדוק מהם הקריטריונים הנדרשים להגדרת ידועים בציבור ?

גם המחוקק וגם בתי המשפט שומרים על עמימות בנושא זה , הפסיקה מדברת על מספר קריטריונים :

א. בני הזוג חיים תחת קורת גג אחת .

ב. בני הזוג מנהלים משק בית משותף.

ג. איך בני הזוג נראים בחברה שמכירה אותם .

ביחס לקורת גג נקבע כי בדרישה זו כלולה מערכת יחסים אינטימית , יחסי אישות , חיבה , מסירות ונאמנות המצביעים על קשירת גורל.

בעניין ניהול משק בית משותף , נקבע בפסיקה  כי לא נדרש חשבון בנק משותף אלא " קופה רעיונית משותפת " שמשמעותה מאמצים לשם קיום צרכים משותפים יחדיו כגון מגורים , מזון , לבוש ושתיה .

ביחס למעמדם של בני הזוג בחברה הדרישה היא שחברתית בני הזוג מוכרים בשכונתם כזוג לכל דבר , מגיעים ביחד לאירועים  שונים , רואים אותם ביחד בשכונה וכו' .

נשאלת השאלה , מהו משך הזמן הנדרש לבני הזוג לקיים את הקריטריונים הנ"ל? והתשובה לכך היא שהפסיקה לא נקבה בזמן מנימלי , ישנם פיסקי דין המדברים על שנה ולעומת זאת הפסיקה הקיצונית ביותר מתייחסת למשך זמן מנימלי של שלושה חודשים .

נושא זה של ידועים בציבור הינו סבוך ביותר וכל מקרה נדון לגופו ואין ספק שבמקרים בהם נדרשת הכרעה שיפוטית בעניין זה נדרשת "פיגורה " משפטית מתאימה כדי לייצג את אחד מבני הזוג הטוען לזכויותיו .

בכל מקרה של פירוד בין שני אנשים שחיו יחדיו כבעל ואישה יכולות להתעורר שאלות רבות וסבוכות כמו, האם ידועה בציבור זכאית למזונות כאילו היא אישה נשואה ? או מהן  הזכויות הרכושיות של ידועים בציבור , האם ידועה בציבור זכאית לחלק מהפנסיה של בן הזוג ? האם ידועים בציבור יורשים זה את זה ?

כדי לענות על שאלות אלו ועוד רבות אחרות , במקרים רלבנטים יש לפנות לעו"ד העוסק בנושא זה של ידועים בציבור אשר יעשה סדר בסוגייה מורכבת זו וברוב המקרים ייעוץ מתאים יכל להעניק זכויות מהותיות רבות משמעות.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall