התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

משמורת ילדים – העידן החדש

משמורת ילדים – העידן החדש

משמורת ילדים

הפרספקטיבה של בתי המשפט בסוגייה זו של משמורת ילדים , השתנתה לא מעט בשנים האחרונות ואם עד לפני שנים אחדות בתי משפט היו מעדיפים בדרך כלל את משמורתה של האם , היום אנו עדים לטלטלה ושינוי מהותי ביותר בעניין זה:

חזקת הגיל הרך מוסדרת בהוראת סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית לפיו , ילד עד גיל 6 ישאר בחזקת ובמשמורת האם , אלא אם כן ישנן נסיבות מיוחדות המצדיקות סטייה מכך .

בתי המשפט היום , אינם רואים עיין בעיין את קביעתו של סעיף זה , דוגמאות לכך אנו רואים בתמ"ש 014363/01 כותבת כב' השופטת מירז את הדברים הבאים : " מודעת אני לעובדה כי קביעת משמורת על הקטין שהינו מתחת לגיל 6 אצל האב , הינה בניגוד לחזקת הגיל הרך כמצויין בסעיף 25 לחוק הכשרות והאפוטרופסות, אך סבורה אני כי בימנו אין לקבוע  משמורת תלוי מגדר ההורה משתי סיבות עיקריות , האחת הועלו סיבות מיוחדות להצדקת המשמורת אצל האב בהתאם להמלצות כל הגורמים הטיפוליים …..השניה : חזקת הגיל הרך , מן הראוי כי תוחלף בימנו בבדיקה עניינית של טובת הקטין הספיציפי כמצויין בהמלצות וועדת שניט , לעניין ביטול החזקה תוך התייחסות למהות התפקוד של כל אחד מההורים ודאגתו הממשית לטובת הקטין הספיציפי שאינו תלוי קשר מגדרי האם או האב . כיום אבות רבים ממלאים את התפקיד האימהי לא פחות טוב מהאם ." דבריה של כבוד השופטת מעניינים שבעתיים בשל השתייכותה למין הנשי ולמרות זו היא יוצאת חוצץ כנגד מגדר זה או ניתן לפרש את כוונתה של השופטת כמניע פמיניסטי הבא" להסיר את הסינר " מגופה של האישה ולהעבירו ברוח הזמן לגופו של הגבר .כך או כך  , היא לא היחידה המביעה דעה כה מתקדמת בעניין משמורת ובפסיקה החדשה , אנו עדים לעוד ועוד פיסקי דין הנוטים לראות בגבר שווה זכויות לעניין משמורת והמבחן העיקרי לקביעת משמורת הינו " מבחן טובת הילד ."

דוגמא נוספת לעניין זה הושמעה על ידי כבוד השפט יהורם שקד בתמ"ש(ת"א )8309/06/11  "המציאות בה מתפקדת המשפחה הישראלית בשנות האלפיים אינה עולה עוד בקנה אחד עם המציאות שבמסגרתה גובשה דוקטרינה של הגיל הרך . המצב המשפטי המשתקף מסעיף 25 לחוק הכשרות והאפוטרופסות …..הדן בחזקת הגיל הרך ומעניק עדיפות לאם כמשמורנית אינו משקף עוד את התאוריות החברתיות והפסיכולוגיות העכשויות הנוגעות לענייני משמורת בסיכסוכי  גירושין , המבטאות נאמנה את צורכיהן וטובתם של הילדים .

כל הנאמר לעיל אינו מתייחס לנסיבות משתנות של התנהלות האם או האב ואינו מתייחס כלל להתנהגות זו או אחרת של ההורים אלא משתקפת פרספקטיבה חדשה בנושא משמורת לפיה בתי המשפט רואים באב אלטרנטיבה נוספת למקום מגורי הילדים ולא שולח אוטומטית את הילדים לאם .

כאן חשוב לציין, התנהלות האם או האב בחיי היום יום והתנהגותם ויחסם של כל אחד מההורים נשקלת בכובד ראש בבתי משפט  למשפחה ובתי הדין הרבניים בטרם קביעתם  את נושא המשמורת .

כפי שניתן להבין , עיקרון טובת הילד הינו המבחן העיקרי אם לא היחידי בו משתמשים בתי משפט בעניין משמורת , אך עיקרון זה לעיתים מתנגש עם רצון הילד או רצון ההורים אך בתי משפט מחליטים בדבקות על פי טובת הילד .

במקרים בהם בתי משפט מתקשים לקבוע מהי טובת הילד הם רשאים להסתייע בגורמים מקצועיים כגון פסיכולוגים ופקידי סעד וקביעתם תבחן את טובת הילד כעיקרון ראשוני .

הסמכות לקבוע את משמורת הילדים נתונה לבתי משפט למשפחה ולבתי הדין הרבניים ואין ספק שלעתים ישנה חשיבות מרובה בבחירת הערכאה המתאימה לכל תיק ותיק שכן במקרה בו האישה בגדה בבעלה ותובעת את משמורת הילדים זו תהיה טעות אומללה להגיש תיק זה לבית הדין הרבני , כי בית דין זה יראה בבגידה מעשה חמור ביותר ויעדיף להעביר את המשמורת בידי הבעל הנבגד .

כפי שעיננו רואות עניין זה של משמורת בפרט וגירושין בכלל ,הינם עניינים משפטיים מורכבים , מסובכים , רגישים ודורשים שיקול דעת בוגר , אחראי ומקצועי , אי לכך , במקרים אלה יש לפנות אך ורק למשרד עורכי דין העוסקים בדיני משפחה באופן ספיציפי ולא משרדים העוסקים בתחום אגב אורחה .

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall