התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

משמורת

משמורת

אימוץ

אחד הנושאים היותר כואבים בהליכי גירושין הינה , משמורת . בעבר המשמורת ניתנה לאם כמעט בלי חולק על כך , בשנים האחרונות נושא זה עבר טלטלה אף על ידי בתי המשפט .

עם הקידמה , נולדו שתי תופעות חדשות האחת משמורת שניתנת באופן בלעדי לאב , במקרים בהם בתי המשפט מחליטים כי טובת הילדים מובילה למסקנה זו .והשניה , הינה משמורת משותפת .

במאמר זה , ננסה לעסוק  במשמורת משותפת בלבד , מהותה , השלכותיה והשפעתה על הילדים .

ראשית יאמר , כי יותר ויותר הורים גרושים פונים לתבנית זו של משמורת משותפת ובתי מהמשפט מקבלים זאת בברכה ומעודדים זאת  אך בתי המשפט מציבים שני תנאים בלתי מתפשרים האחד שהבתים של ההורים   לאחר פרידתם יהיו קרובים והשני מסוגלות הורית לאב ולאם.

שינוי תפיסתי במערכת המשפט לעניין זה של משמורת ילדים והשינויים שחלו בשנים האחרונות הובילה להקמת וועדת שניט אשר הוקמה במטרה לבדוק ולהמליץ על היבטים משפטיים של האחריות ההורית בגירושים .

וועדת שניט המליצה לשר המשפטים על נוסח חוק חדש אשר יחליף את מרבית סעיפי הפרק העוסק בהורים וילדיהם שבחוק הכשרות והאפוטרופסות שנחקק בשנת 1962 .

עניינים אלה של הקידמה והשינוי שחל בתפיסה הציבורית והמשפטית בישראל גרמה באופן ישיר לפסיקות המקדמות מגמה זו של משמורת משותפת , דוגמאות לכך ,ניתן לראות בפסק דינו של  כבוד השופט פיליפ מרכוס מבית המשפט למשפחה בירושלים ( פסק דין משנת 2011 ) אשר חייב אם להשיב את הילדים להתגורר בירושלים , מקום מגורי הילדים טרום הגירושין.

בשנת 2011 , כבוד השופט אסף זגורי מבית המשפט למשפחה בטבריה קבע את ההלכות המשפטיות הנוגעות לסוגיית המזונות במצב של משמורת משותפת בתמ"ש 13135/10/09 : " ברגיל הסדר של משמורת משותפת הביא להכרה שיש להפחית בגובה החיוב בגין מזונות הקטין ובהקפו אך לא במהותו ."

בפסק דין מנחה אחר בסוגיית גובה המזונות במשמורת משותפת אומר בית המשפט : " איני רואה דופי בכך כי הנטל הכלכלי המוטל על האב בהסדרי משמורת משותפת יהיה גבוה יותר ממשמורת בלעדית של האם זאת כאשר משקללים את דמי המזונות עם ההוצאות בהן האב נושא באופן ישיר  ( בעת שהיית הילדים אצלו ) , משמורת משותפת מתאימה במקרים בהם האב מוכן ומסוגל למעורבות גבוהה  יותר  בחיי ילדיו , מעורבות אשר הינה לטובת הקטין . סביר בעיני כי מעורבות גדולה יותר בחיי הילדים תוביל אף למעורבות כלכלית  גבוהה יותר . מידת ההפחתה מדמי המזונות בהם מחוייב האב במקרים של משמורת משותפת נעה בהתאם לנסיבות של כל מקרה ומקרה .

משמורת משותפת  טומנת בחובה יתרונות לא מעטים  : משמורת משותפת מאפשרת להורים קשר ישיר עם הילדים מבלי הפרעה והסתה של הצד השני ,  משמורת משותפת תאפשר שיתוף פעולה רחב יותר בין ההורים ומניעת סבל והתדיינות אין סופיים בבתי משפט היכולים לפגוע בילדים . למעשה משמורת משותפת מחזקת את דמות האב בעיני הילדים ומחזקת את רצונם של האבות הגרושים לקחת חלק ממשי  שווה ומשמעותי  לא פחות מהאמהות  בשונה תכלית שינוי מהמצב שהיה בעבר .

 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall