התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

נשים מסורבות גט

נשים מסורבות גט

עורך דין גירושין נתניה יעקב כהן

בתי הדין הרבניים עושים עבודת קודש לילות כימים כדי לצמצם תופעה זו של סרבנות גט והואיל ותופעה זו הופכת להמונית ומספר הנשים המסורבות גט רק הולך וגדל מיום ליום, מטבע הדברים קמו גופים שונים המנסים למצוא פתרון לבעיה זו .

ראשית , חשוב להדגיש כי במסגרת מאמר זה לא ניגע בנושא "נשים עגונות " השונה מנשים מסורבות גט שכן אישה עגונה הינה אישה אשר בעלה נעלם ולא קיימת ראייה כי הלך לעולמו או כאשר הבעל אינו מסוגל לתת גט מבחינה פיזית ,למשל בעקבות מחלת נפש אזי ,האישה תחשב לאישה עגונה  לעומת זאת אישה מסורבת גט הינה אישה  אשר בעלה ידוע ומיקומו ידוע והבעל אינו סובל מבעיה פיזית המונעת ממנו לחתום על גט , אלא שהוא מסרב לעשות  כן מסיבות שונות.

חשוב לדעת הליך הגירושין בישראל בין בני זוג יהודיים מתנהל על פי הדין הדתי הקובע באופן מפורש כי גירושין צריכים להיות בהסכמת שני הצדדים ובשל כך, לעתים , הנשים כלואות בתוך מילכוד זה המתבטא בסירובו של הבעל לתת גט לאשתו .

אישה מסורבת גט ,אסור לה להיות בקשר אינטימי עם גבר אחר ומצב זה של סרבנות במתן הגט יכל להימשך שנים ארוכות ואם אישה מסורבת גט תהיה בקשר עם גבר אחר ויוולד להם ילד הרי שילד זה נחשב ממזר ואות קלון תהיה על מצחו במשך כל ימי חייו .

מהי אישה מסורבת גט ?

מסורבת גט הינה אישה יהודיה הנשואה לבעל יהודי ומתקיים לגביה אחד או יותר מהתנאים הבאים :

  • בעלה מסרב לתת לה גט .
  • בידי האישה פסק דין הקובע שבעלה חייב לתת לה גט.
  • בעלה נפטר והיא זקוקה לחליצה ומסיבה כל שהיא החליצה מתעכבת .
  • בעלה של האישה מתנה את מתן הגט בתנאים מסוימים החורגים  מהחוק , זה יכול להיות ויתור על רכוש או אף ויתור על משמורת של הילדים והיו דברים מעולם .

כדי להתגבר על בעיה זו של סרבנות גט הועלו הצעות שונות אשר בחלקן לא מצליחות להתגבר  על בעיה המכונה " גט מעושה " אשר משמעותו היא שכל מתן גט  צריך שישאיר בידי שני בני הזוג את מידת חופש הרצון הדרושה כדי שהגט יהיה כשר.

אחת ההצעות שהועלו כדי להתגבר על בעיה זו של סרבנות גט הייתה הסכם קדם- נישואין אשר בא להסדיר היבטים שונים בפירוק היחסים בין בני זוג  והחשוב מכל ,בהסכם זה דואגים להכניס סעיפים המסדירים את האופן בו יתבצע הקשר עצמו.

דוגמא להסכם זה הוא "הסכם לכבוד הדדי " של הרב אליישיב קנוהל , הרב דוד בן זוז וטו"ר רחל  לבמור, הסכם זה מיועד לשמש לצד הכתובה ובו יש התחייבות הדדית לפיה אם יבקש אחד מבני הזוג להיפרד הוא רשאי לדרוש זאת, בן הזוג מתחייב כי אם יעכב  את הפירוד ישלם דמי מזונות חודשיים המסתכמים ב 1500 $ או מחצית שכרו , הסכום הגבוה בין השניים.חשוב לציין כי תשלום המזונות מתחיל לאחר תקופת ביניים של שישה עד תשעה חודשים מיום בקשת הפרדה ובמשך תקופה זו ,אחד הצדדים רשאי לבקש מבן/בת זוגו לעבור טיפול זוגי והצד השני מחייב להתלוות אליו ,כדי למנוע דרישת גט חפוזה ובמידה ולמרות הטיפול הזוגי הצד הרוצה להתגרש עומד בדרישתו , המסרב לסיים את הנישואין ישלם דמי מזונות מוגדלים.

הסכם נוסף שעורך ארגון יד לאישה , ההסכם בנוי על סמך נוסח שכתב פרופ' אריאל רוזן צבי , כאשר חלקו הראשון של ההסכם מסדיר את סוגיית חלוקת הרכוש המשותף בין הבעל והאישה עוד בטרם סיום הנישואין , חלקו השני של ההסכם מחייב את הבעל לשלם לאשתו דמי מחייה מוגדלים אם  יגיעו לסיטואציה בה הם עדיין נשואים למרות היותם פרודים.דמי המחיה הם 50% מן ההכנסה החודשית הממוצעת שקיבל הבעל בחצי שנה שקדמה לכל תשלום ולא פחות ממינימום מסוים שייקבע בהסכם.

בנוסף על הסכמים מרכזיים אלה ,קיימים הסכמים נוספים אשר נוסחו על ידי גופים שונים כדי להתגבר על בעיה זו של סרבני גט והעיקרון בכל ההסכמים הוא , דמי מזונות מוגדלים באופן מיוחד כדי להגיע להסכמה למתן גט .

בעקבות הסכמים אלה צצה השאלה בדבר כשרותו של הגט בשל החשש לגט    מעושה  ( גט שהבעל נותן בעקבות הפעלת לחץ שפגעה ברצונו החופשי ולכן אינו תקף ) לעניין זה הרב אליישיב קנוהל מסביר כי הדרך שבה ההסכמים מנוסחים מונעת חשש מגט מעושה הואיל ובשעת הכפייה לא הזכירו במפורש שהכפייה היא בעבור הגט, אין זה גט מעושה.

קיימת דרך נוספת למנוע מסרבני גט לנצל את מצבם והיא הפקעת הנישואין באופן רטרואקטיבי מיום הנישואין בשל סיבות יצירתיות רבות ומגוונות , אומנם על פי היהדות אין להפקיע נישואין אלא באמצעות גט או פטירת בן/בת זוג אך במקרים קיצוניים בתי הדין הרבניים רשאים להפקיע נישואין , אם כי מקרים אלה נדירים מאוד גם אם נבדוק זאת לאורך כל הדורות .

לסיכום בעיה זו של סרבנות גט יש להתייחס עוד בראשית הדרך – היינו , בטרם נישואין  על אף הקושי הפסיכולוגי והנפשי לחשוב על הליך זה בימים בהם האהבה פורחת אך כפי שכתבתי בעבר במספר מאמרים למרות הרגעים היפים יש לחשוב על אופציה של " עננים באופק " ולהכין עוגן הצלה.

בכל מקרה , בו אישה "תקועה במילכוד זה עצתי לה לפנות למשרד עורכי דין לענייני משפחה ולדעתי בהרבה מקרים ניתן לגאול אישה זאת מייסוריה .

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall