התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

שאלות ותשובות משפטיות

תוקפו של הסכם גירושין :אני ואשתי התגרשנו וכבר ביום הגירושין חזרנו לחיות יחד , בעקבות הגירושין חתמנו על הסכם גירושין לפיו אני מעביר לגרושתי את חלקי בדירה , לימים התגרשנו שוב וניתן גט שני , בנסיבות אלה אני מבקש לדעת האם התחייבותי על פי ההסכם מגירושי הראשונים מחייבת אותי למרות שאותם גירושין ראשונים התבטלו דה פקטו .שאלה דומה במהותה נדונה בבית הדין הרבני והשאלה שבדקו הדיינים האם יש בחזרתם של בני הזוג לחיות יחדיו יש בה כדי לבטל את הסכם הגירושין ?

תשובה:  

לדברי הדיינים כל עוד לא סודר הגט הסכם הגירושין עדיין לא נכנס לתוקף אולם מרגע שהצדדים התגרשו בפועל נכנס ההסכם לתוקף והצדדים אינם יכולים לחזור בהם או לשנות חלקים ממנו , על כן הדיינים קבעו , גם אם בני הזוג חזרו לגור יחד ההסכם שריר וקיים .

ערך הכתובה : אני עומד להתחתן בשבוע הבא ואני מבקש לדעת כמה ערך יש לכתובה בימינו אלה ?

תשובה:  

יש לך מזל חבר ,אתה שואל את השאלה מאוד במקום כי רק לפני ימים אחדים ( ביום 20.5.13 ) קבע בית המשפט העליון בישראל בפסק דין חריג ומקיף ביותר בעניין הכתובה כי היא חוק מחייב וכמוה כהסכם לכל דבר ועניין ולכן אני מזהיר אותך ואת החתנים הטריים לבל יסחפו ויכתבו סכומים ללא אחריות מספקת ברגע של זחיחות דעת וברגע שכולם מאושרים ומחויכים .
שימו לב חתנים יקרים ! הכתובה עליה אתם תחתמו בליל חופתכם לא רק שתחייב אתכם בבוא הזמן חלילה ( אם תתגרשו ) אלא גם תוצמד ליוקר המחיה מיום הנישואין !
כבוד השופט אליקים רובינשטיין כותב בפסק דינו : " חזקה על הרבנים עורכי החופות כי יסבו תשומת הלב לכך " הכוונה כי עורכי החופות יסבו את תשומת לב החתנים שהסכום שהם יכתבו בכתובה הוא הסכום שהם ישלמו במידה ויתגרשו ,מקרה שהיה כך היה : פסק דין עסק בבקשתם של ילדי מנוחה לקבל את כתובת אמם מעיזבונו של בעלה לו הייתה נשואה בנישואים שניים כשלושים שנה ,בקשה זו הוגשה לבית המשפט לענייני משפחה ונתקבלה על ידו ונפסק כי סכום הכתובה שהיה 100000 ל"י ( 10 שקלים של היום ) ישוערך וישולם למבקשים בהצמדה מלאה ויעמוד על סכום של 189500 ₪ לא פחות ולא יותר .
חשוב לציין פסק דין זה יוביל למצבים מאוד מרחיקי לכת שתקצר היריעה מלתאר אותם כאן .

חשבונות בנק של נפטר : אבי נפטר לפני חודשים אחדים ויש לו מספר חשבונות בנק בהם יש סכומי כסף לא מבוטלים , מה עלי לעשות כדי למשוך כספים אלה ולחלקם בחלקים שווים לכל האחים שלי.

תשובה:  

במצב שאתה מתאר קיימים שני מצבים האחד , האב המנוח השאיר צוואה , במקרה זה יש להגיש את צוואתו של האב לרשם הירושה לקבלת צו קיום צוואה ועם צו קיום ניתן ללכת לבנק ולמשוך את יתרת הכספים . המצב השני בו האב המנוח לא השאיר צוואה , במקרה זה יש להגיש לרשם הירושה בקשה למתן צו ירושה ועם צו הירושה ניתן ללכת לבנק לקבל את הכספים.

מזונות לילדים :אני גרוש ואב לילד הנמצא במשמורת האם , הבן מסרב לפגוש אותי ואני מניח שזו תוצאה של הסתה פרועה של האם כנגדי , שאלתי האם אני מחויב להמשיך לשלם מזונות לילד שמסרב להיפגש איתי ?

תשובה:  

בעיקרון ילד שאינו מסכים לפגוש את אביו שוללים ממנו את כספי המזונות ובלא מעט פסקי דין נקבע באופן נחרץ שהאב אינו בנקומט ,אך לא מובן לי משאלתך האם אתה עשית כל המוטל עליך כדי לקרב את הבן אליך במידה ואכן אתה מנסה באופן אמיתי לקרב את הבן והבן מסרב להיפגש איתך ,יש מקום להגיש בקשה לבית משפט למשפחה להפסקת תשלומי המזונות .

קשיש ורכושו : אבי קשיש בן שמונים וחמש נפטר לפני שבועות אחדים לא לפני שהכין צוואה בה הוריש את כל הונו למטפלת שטיפלה בו בחמשת השנים האחרנות , שאלתי , האם ניתן לעשות משהו מהבחינה המשפטית כדי לשנות את רוע הגזרה ?

תשובה:  

במקרה זה יש להגיש התנגדות למתן צו קיום צוואה ,בעקבות הגשת ההתנגדות למתן צו קיום צוואה רשם הירושה יעביר את התיק לדיון בבית משפט למשפחה ושם תידון ההתנגדות , כמובן שבמקרה זה יש לטעון טענות כבדות משקל כדי לשנות את רוע הגזרה .

תביעה נזיקית על סרבנות גט : אשתי פתחה כנגדי בהליכי גירושין ללא שום סיבה הנראית לעין לקחה עורך דין מהטובים ביותר ובעקבות זאת בית הדין הרבני קבע שאני צריך לתת לה גט , אני סירבתי וקרוב לשנה שהעניין נדחה מכל מיני סיבות שאני ממציא לבית הדין הרבני , אותו עורך דין יעץ לאשתי להגיש תביעת נזיקין כנגדי ואכן הוגשה תביעת נזיקין על סכום משמעותי ביותר .שאלתי , איך אני אמור להתנהל במקרה זה ?

תשובה:  

עליך להגיש בקשה לבית הדין הרבני למחיקת תביעת הגירושין שכן אילוץ מהסוג הזה למתן גט מוביל בהכרח למתן גט מעושה דבר האסור על פי המשפט העברי ולדעתי טעות הייתה בשיקול דעתו של אותו עורך דין כי לא מזמן נפסק שאין להגיש תביעה המאלצת את הבעל להפסיק מסרבנותו מחשש ליצירת מצב של גט מעושה .

באיזה גיל כדאי להכין צוואה : אני בן חמישים ואני מבקש לדעת באיזה גיל נהוג להכין צוואה ?

תשובה:  

בעיקרון ככל שמקדימים להכין צוואה כן ייטב שהרי אין יילוד אישה יודע את יום מותו וברור לכל שנפטר אשר השאיר צוואה ובה פירט את רצונו ביחס לממונו עדיף על פני נפטר אשר לא הכין צוואה וחוק הירושה יקבע את אשר יעשה ברכושו והואיל והחיים מורכבים וישנן נסיבות רבות ומורכבויות שונות לכל אדם ואדם הרי הגיוני לחשוב שעדיף שהאדם עצמו יקבע את אשר יעשו ברכושו.יתרה מכך , הכנת צוואה לא כרוכה בעלות גבוהה ועל כן שווה לעשות את המאמץ.

ירושה לא עוברת לבן/בת הזוג :אני נשוי פעם שניה ולקראת גירושין מאשתי השניה , אני מבקש לדעת האם אשתי השניה זכאית לקבל מרכוש רב שקיבלתי מאבי בירושה לפני כחמש שנים ?

תשובה:  

זכאית לקבל מרכוש רב שקיבלתי מאבי בירושה לפני כחמש שנים ?
התשובה היא לא באלף רבתי , אשתך אינה זכאית לקבל חלק מירושה שקיבלת מאביך על אף שהיא זכאית להתחלק איתך באופן שוויוני בכל הרכוש אשר צברתם יחדיו .
כתובה =שטר חוב
אני לקראת גירושין ובכתובה התחייבתי לסכום של 700,000 ₪ האם אומנם יחייבו אותי בסכום אסטרונומי זה ?
סכום הכתובה הינו סכום מחייב כמו כל שטר חוב , כך נקבע בבית משפט עליון על ידי כב' השופט אלייקים רובינשטיין לפני כשנה , אך חשוב לומר ישנם מקרים בהם בית הדין הרבני יחליט לגרש את האישה בלי כתובתה ובלי תוספת כתובתה , על כן חשוב שתפנה לקבל ייעוץ מעורך דין מומחה לדיני משפחה ואיתו תוכל ללבן את המקרה הספציפי שלך .

צו הרחקה לאישה :אני חי עם אישה אלימה ואף מסוכנת , אני מבקש לדעת האם ניתן להוציא כנגדה צו הרחקה ?

תשובה:  

בדרך כלל מוציאים צו הרחקה לגברים אלימים אך אין ספק שבמידה ותוכיח את אלימות האישה ותוכיח את מידת המסוכנות שבה אתה שרוי , בהחלט ניתן להוציא צו הרחקה כנגדה.

תשלום מזונות רטרואקטיבי :התגרשתי מאשתי לפני כחמש שנים ונפסק כי עלי לשלם מזונות לילד המשותף , לפני כארבע שנים חזרנו אני וגרושתי לחיות יחדיו תחת קורת גג משותפת , היום אשתי דורשת לשלם לה רטרואקטיבית את כל תשלומי המזונות לילד למרות שאני פרנסתי גם אותה וגם את הילד במשך כל השנים , האומנם?

תשובה:  

לא מזמן היה פסק דין בעניין ,זהה לחלוטין בבית משפט למשפחה בפתח תקווה ,בו נקבע כי יש לבדוק חשבונאית האם הגבר הוציא מכיסו סכום העולה מסכום המזונות שנקבע לילדו , אזי אין לחייבו במזונות באופן רטרואקטיבי .

מזונות מבעל לא עובד : אני לא עובד זה מספר שנים ואני צריך לשלם מזונות עבור שני ילדים כ2400 שקלים האם אני חייב לשלם מזונות למרות שאני מובטל .

תשובה:  

התשובה בהחלט כן, גם אם אתה לא עובד מחובתך לשלם מזונות לילדך , כך נדרש בחוק , במידה ולא תשלם , גרושתך רשאית לפנות למוסד לביטוח לאומי בתביעת מזונות ובבוא הזמן המוסד לביטוח לאומי יחזור אליך בתביעת הכספים בתוספת רבית לא קטנה ומדד יוקר המחיה , עצתי לך לעשות הכל לעמוד בחובתך זו גם אם זה יגרום לך לעבוד עבודות זמניות משני טעמים , האחד : הסכנה שייפול עליך חוב לא קטן ברבות השנים והשנייה :לבל חלילה ילדיך יקירך , יפלו למצוקה כלכלית.

הסדרי ראייה: גרושתי מתנהלת כמו פיל בחנות חרסינה , לפני כחודשיים ימים קיבלנו פסק דין לפיו ,אני מקבל את הילד פעמיים בשבוע בימי חול ופעם בשבועיים לסוף שבוע ארוך .גרושתי לא מקפידה לעמוד בקביעה זו ולא פעם היא מדלגת על המפגשים אשר נקבעו על ידי בית המשפט, מה עושים ?

תשובה:  

במקרה זה יש להגיש בקשה לבית משפט למשפחה בו מתנהל תיקכם בבקשה זו לתאר את מצב העובדות לאשורן ולטעון לביזיון בית המשפט ואף לבקש כי כל פעם שהגרושה מדלגת על הפגישות עם הילד תחויב בסכום מסוים שיהווה הרתעה וימנע ממנה התנהלות זו.

האישה בוגדת בי עם אחר : אני נשוי לאשתי עשר שנים ולאחרונה נודע לי מחברים שראו את אשתי מחובקת עם אחר בעיר אחרת , אני מבקש לדעת האם במקרה זה היא תפסיד כתובתה ?

תשובה:  

במקרה בו מתגלה אישה בוגדת בית הדין הרבני שולל מהאישה את כתובתה , אך יש מאוד להיזהר באיסוף הראיות שכן בכל מקרה בו אתה פוגע בפרטיות האישה , הראיות לא יגיעו לפתחם של בתי הדין הרבני ולכן יש להיוועץ עם עורך דין כיצד לפעול במצבים אלה .

היכן מתגרשים : אני ובעלי התחתנו בנשואים אזרחיים ברוסיה למרות ששננו יהודים , אני מבקשת לדעת מה עלינו לעשות כדי להתגרש והיכן אנו מתגרשים ?

תשובה:  

הואיל ושנכם יהודים , אתם מתגרשים כיהודים , זה אומר שאתם מתגרשים בבית הדין הרבני כיהודים שהתחתנו כדמו"י ( כדת משה וישראל) וזאת על אף שהתחתנתם בנשואין אזרחיים.

בעל מובטל : אני נמצאת בהליכי גירושין ועורך הדין של בעלי טוען כי עלינו לחלק את הרכוש בחלקים שווים , האם טענתו נכונה למרות שבעלי היה מובטל במשך כ90% מחייו ?

תשובה:  

טענתו של עורך הדין של בעלך אינה נכונה בעליל , במקרה זה שכמעט כל הרכוש נצבר בזכותך ופועלך ,על פי סעיף 8 (2 ) לחוק יחסי ממון ,בנסיבות מיוחדות אלו הרכוש לא יחולק באופן שוויוני ועל כן במקרה זה שבעלך היה מובטל במרבית חייו בית המשפט רשאי לשקול חלוקת רכוש שתעניק לך על פי נסיבות מיוחדות אלה, יותר מאשר לבעלך .

שאלת משמורת :אני ובעלי בהליכי גירושין ובעלי הגיש תביעת משמורת על הילדים, אני מבקשת לדעת מהם השיקולים שינחו את בית המשפט על פיהם יקבע להיכן הילדים ילכו?

תשובה:  

במקרה זה , בית המשפט פונה לפקידת סעד במסגרת הלשכה לשירותים חברתיים וזו תקבע מי הוא ההורה המשמורן העדיף על פי שאלת מסוגלות הורית אשר תיבחן בכלים העומדים לרשותה ,שאלה נוספת ,אשר תבחן בנסיבות אלה ,הינה שאלת טובת הילדים ובמקרה של ילדים מעל גיל 11 בית המשפט שואל את פי הילדים .

שאלת המזונות במשמורת משותפת : אני והגרוש שלי החלטנו להתגרש ובשאלת המשמורת החלטנו ללכת על משמורת משותפת , אני מבקשת לדעת האם בעלי ישלם מזונות כרגיל היינו, כאילו שהמשמורת תהיה אצלי בלבד ?

תשובה:  

התשובה היא לא באלף רבתי , הואיל ולבעלך יש את אותם הוצאות שיהיו לך בתי המשפט נוהגים להפחית מסכום דמי המזונות החייב בהם על פי חוק ואת תקבלי הרבה פחות ממה שנקבע בפסיקה הענפה הקיימת בשאלה זו .

בעלי אינו משלם מזונות : בעלי הפסיק לשלם מזונות לשני הילדים , אני מבקשת לדעת האם אני יכולה למנוע ממנו לראות את הילדים?

תשובה:  

במקרה זה שהבעל הפסיק לשלם מזונות ניתן לפתוח לו תיק בהוצל"פ והוא צפוי אף למאסר בפועל ומנגד את לא רשאית למנוע ממנו לראות את ילדיו , לעומת זאת בנסיבות הפוכות , היינו במידה והילדים יסרבו לראות את אביהם הוא רשאי להפסיק לשלם להם מזונות ובלשון ציורית בית המשפט קבע שהאב אינו בנקומט.

דירה לפני הנישואין :קיבלתי דירה מאבי לפני החתונה ,אני מבקש לדעת איך אני יכול להבטיח שהדירה תישאר בבעלותי הבלעדית ?

תשובה:  

קיימת אפשרות לעשות הסכם ממון המבטיח שהדירה לא תהיה חלק מהרכוש המשותף, אך במידה ותגלה עקשנות או סימני סכסוך עם אשתך או בת זוגתך הרי שלפי חוק יחסי ממון בכל מקרה דירה שלך מלפני החתונה לא תהיה חלק מהרכוש המשותף , חשוב לדעת , הסכנה קיימת , במידה והדירה תימכר במהלך הנישואין והכסף תמורתה ישתלב עם כלל הכספים אז יתעוררו שאלות מיותרות ובעייתיות .

רכוש הרשום על שם הבעל:לבעלי רכוש רב הרשום על שמו הואיל ויש בכוונתי להתגרש , אני מבקשת לדעת מהם זכויותיי בכל הרכוש הרב הרשום על שמו ?

תשובה:  

ברמת העיקרון כל רכוש שנצבר במהלך הנישואין שייך לשני בני הזוג בחלקים שווים,ישנם כמובן מקרים חריגים כמו למשל פיצוי עבור תאונת דרכים ח"ו שאחד מכם קיבל מחברת ביטוח ,שייכים רק לנפגע , כדי לדעת בצורה מפורטת ועל פי הנסיבות שלך עלייך לפנות לעו"ד העוסק בענייני משפחה ולקבל ייעוץ רלבנטי.

אישה בוגדת :תפסתי את אישתי בוגדת בי עם אחר והגשתי תביעה לגירושין בבית הדין הרבני , שאלתי ,האם במקרה זה הרכוש יחולק בחלקים שווים ?

תשובה:  

ברמת העיקרון כל רכוש שנצבר במהלך הנישואין מתחלק בין שני בני הזוג בחלקים שווים ,אך במקרה בו מדובר בבגידה ישנם לא מעט פסקי דין של בית הדין הרבני המראים אחרת , הואיל והסוגיה הזו סבוכה יש לפנות לעו"ד העוסק בדיני משפחה כדי לתקוף עניין זה בזווית הנכונה.

הפחתת מזונות:אני גרוש ומשלם 3000 ₪ מזונות עבור ילדי , אני מבקש לדעת האם אני אוכל להגיש בקשה להפחתת סכום המזונות?

תשובה:  

ניתן להגיש בקשה לבית משפט למשפחה בעניין הפחתת מזונות רק במידה והשתנו הנסיבות , לדוגמה, אם נולדו לך ילדים נוספים מאישה אחרת במקרה זה ניתן לראות בעליל שאכן הנטל הכלכלי השתנה ויש מקום להפחית בסכום המזונות לאשתך הראשונה .

מסוגלות הורית:אני בהליכי גירושין על רקע של מחלת נפש שאשתי סובלת ממנה , האם אני אוכל לדרוש ולתבוע שאהיה משמורן על שלושת ילדי ?

תשובה:  

אין ספק במקרה ואשתך סובלת ממחלת נפש בית המשפט יבחן , האם לאשתך יש מסוגלות הורית והחלטת בית המשפט תהיה מאוד תלויה במסוגלות ההורית שתוכח לפניו , במקרה ואתה מעוניין להיות המשמורן הבלעדי, יש הרבה סיכויים לקבל את אישורו של בית המשפט לכך ובנימה אישית ,במקרה זה , עליך לגלות גדלות נפש ולאפשר לאשתך מרחב פעולה מלא ביחס לילדיה , כמובן בכפוף לרמת המסוכנות במידה והיא קיימת.

העלמת מידע מהותי לפני נישואין :התחתנתי לפני שלוש שנים ומאז ועד ליום זה בעלי מסרב לקיים איתי יחסי מין , אני מבקשת לדעת ,האם זו יכולה להיות עילה לגירושין והאם אני רשאית לתבוע ממנו פיצוי כספי משמעותי.

תשובה:  

אכן , סירוב ממושך כל כך לקיום יחסי מין הינו עילה קלסית לקבלת גט בבית הדין הרבני , יתרה מכך במידה ויתברר שקיימת סיבה רפואית לסירובו של הבעל לקיים יחסי מין זו יכולה להיות עילה לתביעה כספית משמעותית .בפסק דין שנפסק בשנת 2010 נקבע כי בעל שסבל מחוסר כח גברה והסתיר זאת מאשתו לפני נישואיו ישלם לאשתו /גרושתו 120000 ₪ וכן הוצאות משפט על סך 30000 ₪

התחייבות האם לוותר על מזונות: לפני כשלוש שנים פגשתי בחורה בשנות הארבעים לחייה וביקשה ממני לעשות לה ילד תוך הבטחה חתומה כי לא תתבע ממני מזונות עבור הילד ואכן נולדה לנו בת ולמרבית ההפתעה קיבלתי בימים אלה תביעת מזונות ומדור על סך 4000 ₪ לחודש כאשר התובעת הינה הילדה באמצעות האם כאפוטרופסית טבעית, האם יש דרך להתגונן מול תביעה זו ?

תשובה:  

התנהלות האם גם אם היא לא הוגנת ושקרית הינה התנהלות נכונה משפטית וגם אם האם התחייבה בכתב לא להגיש נגדך תביעת מזונות היא נהגה נכון מבחינה משפטית בהגשת התביעה בשם הילדה אך קיימת בהחלט דרך משפטית נאותה וחכמה לעקוף "עוקץ" זה של האם בדרך של תביעת האם על הנזק הכספי שגרמה לך ולדעתי בתי המשפט לא יסרבו לתת לך "כיסוי" כספי לפחות חלקי על הנזק שנגרם לך בעקבות "הרפתקאה " זו.

הסכם פירוד :אני ואשתי רוצים להיפרד למשך זמן קצוב ,כנראה לשנה תמימה ,לתקופת ניסיון מבלי להתגרש , אני מבקש לדעת , איזה הסכם עלינו להכין לקראת הפרדה ?

תשובה:  

עליכם להכין הסכם פירוד אשר יסדיר ויפרט בהרחבה את כל הנושאים הנובעים מעצם הפרדה לרבות ענייני מזונות רכוש ומשמורת , חשוב לומר , הסכם זה חייב להיות הסכם הצופה פני עתיד עם כל הנסיבות המשתנות שניתן לצפותן במצב זה .חשוב לציין ככל שההסכם יהיה מקצועי יותר יחסוך התדיינויות רבות והוצאות מיותרות לעורכי דין ולבתי משפט וזאת מעבר לעוגמת הנפש הרבה הכרוכה בכך .

בן מאומץ :כל ימי מאז שאני זוכר את עצמי אני חי בבית סבי וזאת בעקבות גירושי הורי , לפני חודשים אחדים ,סבי שהיה אלמן נפטר ,האם אני זכאי לרשת את סבי כבן מאומץ , גם אם לא היה הליך אימוץ מסודר ?

תשובה:  

לדאבוני , במקרה זה לא איש בשורות אנוכי , ובמספר לא מבוטל של פסקי דין , סוגיה זו נדונה בהרחבה ותשובתי המוחלטת הינה , שבתי משפט לא יפסקו לטובתך כי העיקרון המשפטי הוא שבענייני ירושה אין פוסקין לטובת אדם שלא עבר הליך אימוץ כדין וזאת גם אם כל חייך גדלת בחיקם של הסבא והסבתא.

מזונות אישה לאישה שברחה מהבית :לפני ארבעה חודשים ברחתי מהבית ועברתי יחד עם בני להתגורר בבית הורי ביחידת מגורים נפרדת , אני מבקשת לשאול שתי שאלות האחת האם אני רשאית לתבוע מזונות אישה עבור חודשים אלה ושאלה שנייה , האם אני רשאית לתבוע את בעלי עבור מדור לילד שלנו ?

תשובה:  

באשר לשאלתך הראשונה ,את כן רשאית להגיש תביעה בנושא מזונות אישה ובלבד שתשכנעי את בית הדין כי בריחתך נבעה מאלימות פיזית ו/או מילולית או לכל הפחות להראות לבית הדין שלבריחתך הייתה סיבה מוצקה ביחס לשאלתך השנייה , כדי לקבל עבור מדור לילד עלייך להראות שאכן את משלמת שכירות להורייך עבור המגורים ביחידת המגורים הנפרדת , חשוב לציין , כי במקרה זה של תשלום שכירות להורים בתי הדין הרבניים וכן בתי משפט למשפחה מסתכלים בחשדנות רבה בסיטואציות אלה ועל כן יש לגבות תשלומים אלה בהסכם שכירות ובקבלות כדין.

התנגדות למתן צו קיום צוואה: אבי נפטר לפני כשנתיים ומסתבר כי אני ואחי לא רשומים בצוואה ואת כל רכושו הוא העניק לאדם זר לי אין שום מושג לסיבת הדבר , מה עלי לעשות?

תשובה:  

הפרטים המתוארים בשאלתך דורשים בדיקה יסודית , בכל מקרה הכיוון הוא להגיש התנגדות למתן צו קיום צוואה ולהעלות במסגרת ההתנגדות את העילות לביטול צוואה ,לצורך עניין זה יש להיוועץ עם עורך דין מומחה לענייני משפחה והוא יעזור לך לאתר את העילות המשפטיות לביטולה של הצוואה .פרט חשוב ביותר , את ההתנגדות יש להגיש בזמן , היינו, עד שבועיים מיום הפרסום בעיתון,חשוב שתדע , במידה ואתה באיחור , ניתן יהיה להגיש בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות למתן צו קיום צוואה ובדרך כלל מאשרים.

חלוקת כספי בנק לאחר מות האב :אבינו נפטר לפני מספר חודשים ולא השאיר צוואה, מה עלינו לעשות כדי לקבל את הכספים שנשארו בבנקים על שמו?

תשובה:  

הדרך היחידה היא לבקש צו ירושה מהרשם לענייני ירושה , כל עוד אין ברשותכם צו ירושה הבנקים לא יעבירו אליכם פרוטה .כדי לקבל צו כזה יש לפנות לעורך דין לענייני משפחה וינחה אתכם בצורה ראויה .

חלוקת רכוש הנפטר כשאין צוואה :אבי המשפחה נפטר לא השאיר צוואה והשאיר בית וארבע חנויות איך יתחלק הרכוש ?

תשובה:  

הרכוש יתחלק על פי חוק הירושה , לפיו , 75% מערכי הבית והחנויות הולכים לאם המשפחה ויתרת הרכוש תחולק בחלקים שווים בין כל האחים בכל מקרה , במצב זה שאין צוואה , יש להגיש בקשה לצו ירושה על פיו יחולק העיזבון של האב המנוח.

הנהנה מהצוואה אסור לו להיות שותף בהכנתה :התבקשתי על ידי סבתי לקחת אותה לעורך דין לצורך הכנת צוואה,רציתי לדעת אם אני יכול להיות עד לכתיבת הצוואה או להיות לידה למרות שאני אמור להיות כלול בין היורשים ?

תשובה:  

עליך לדעת ,כל מי שאמור להנות מן הצוואה אסור לו להיות שותף לעריכת הצוואה ונשאלת השאלה המשפטית המתבקשת , מה זה להיות שותף לעריכת הצוואה , לכן כדי לא להיכנס ל"פינות האלה" מוטב שהסבתא תיעזר באדם אחר כדי לא לתת עילה עתידית לביטולה של הצוואה.

הסדרי ראייה :אני וגרושתי התגרשנו בנתניה והסדרי הראייה אשר סוכמו בננו ואף קיבלו תוקף של פסק דין לא לקחו בחשבון ,שינוי דרמתי שלפיו גרושתי תעבור לצפון לצורכי עבודה מה עושים ?

תשובה:  

אם אשתך תעבור לצפון הסדרי הראייה אשר סוכמו ואף קיבלו תוקף של פסק דין , אינם ישימים עוד ויש צורך להגיש בקשה מוסכמת לשנות את הסדרי הראייה , בשינוי החדש יש לקחת מרכיבים שונים שלא היו קיימים בהסדר הקודם כמו הוצאות נסיעה מהצפון לאזור נתניה שם אתה גר ויש לקחת בחשבון כמובן את כל הלוגיסטיקה המתלווה לשינוי זה .
חשוב לדעת , הואיל והשינוי נובע בגלל גרושתך ניתן להתעקש כמובן "בדיפלומטיות מרובה " שחלק נכבד מההוצאות בגין שינוי זה יחולו על גרושתך.

גירושין בהסכמה :אני ובעלי החלטנו להתגרש ללא כל התדיינות משפטית , האם עלינו לקחת עורך דין אחד משותף או שכל אחד ישכור עורך דין מטעמו ?

תשובה:  

המצב הרצוי הוא שכל אחד מכם ישכור עורך דין מטעמו ושני עורכי דין היושבים על המדוכה בסוגיה זו של גירושין יודעים היטב את זכויות הצדדים ויש להניח כי יגיעו מהר מאוד לעמק השווה , אך אליה וקוץ בה , שכן שני עורכי דין זו הוצאה כפולה ויתרה מכך , על גירושין בהסכמה ,אני תמיד ממליץ במידה והתיק אינו מורכב לדוגמה , אין ילדים באמצע , אין רכוש משמעותי , אין נכסים ואין זכויות פנסיוניות ,במצב זה אני בהחלט ממליץ על גירושין בהסכמה ולדעתי מספיק עורך דין אחד שייצג את הצדים אך אם התיק מורכב אני לא ממליץ על גירושין בהסכמה אלא גירושין על פי כל הכללים עם טקטיקות מרובות ומורכבות כדי להשיג את המיטב מהצד השני .

מזונות:לאחר גירושי שילמתי במשך שנים רבות מזונות לשלושת ילדי, בעוד מספר חודשים בני הגדול יהיה בגיל 18 האם אני אמור להמשיך לשלם עבורו כרגיל ?

תשובה:  

הפסיקה הענפה הקיימת בסוגיה זו בבית משפט עליון הרחיבה את חובת המזונות על ילד המשרת שירות חובה בצה"ל או שירות לאומי, על פי פסיקת בית משפט עליון , במצב זה עליך לשלם לבן הגדול שלך שליש מהסכום אותו שילמת עד כה.

אישה לסבית העוזבת את הבית :אחותי , אישה חרדית נשואה כחמש שנים על אף היותה אישה לסבית , לפני שבועות אחדים אחותי עזבה את הבית והשאירה את ילדיה לבעלה , האם זה מחויב המציאות שאחותי תוותר על ילדיה בגלל נטיותיה המיניות.

תשובה:  

המקרה אותו את מתארת בשאלתך הוא הדוגמה הקלסית המוכיחה לנו בעליל את החשיבות הרבה "לירייה הפותחת " במקרה זה ,במידה והדיון יתקיים בבית הדין הרבני הסיכוי שאחותך תזכה בילדים שואף לאפס לעומת זאת ,במידה והמקרה יידון בבית משפט למשפחה הסיכויים של אחותך לא נמוכים מסיכוייו של בעלה ועל כן עליה לפנות לעורך דין לענייני משפחה אשר ידאג לפנות בתביעת משמורת לבית משפט למשפחה עוד לפני שבעלה יפנה בתביעת גירושין לבית הדין הרבני ובתביעה זו יכרוך את עניין המשמורת וזה קריטי ביותר !

הסתרת מידע :אני בהליכי גירושין מתקדמים לאחר שהיתי נשוי לאשתי כשלוש שנים .בחודשים האחרונים גיליתי שאשתי צורכת כדורים פסיכיאטרים והתנהגותה בלתי נסבלת ברמה המשבשת את חיי , האם אני יכול להגיש נגדה תביעה על הונאה בשל הסתרת המידע מלפני הנישואין ?

תשובה:  

ניתן גם ניתן להגיש תביעה ופיצויים כספיים על הנזקים שנגרמו לך באופן ישיר מהמצב אותו אתה מתאר בשאלתך , כמובן עליך להוכיח שמדובר במצב רפואי המהווה פגיעה משמעותית בחיי הנישואין והסתרתו גרמה נזק אמיתי במהלך חייך .

הגדלת מזונות :אני גרושה ואם לשלושה ילדים , אני מקבלת מזונות עבור ילדי ,3900 ₪ לחודש , אני לא עובדת ומתקשה מאוד לפרנס את ילדי , האם אני יכולה , לדרוש הגדלת מזונות ?

תשובה:  

נושא הגדלת מזונות , הינו נושא חשוב מאוד במערכת המשפט , כי כולנו חיים בסביבה משתנה ומה שנכון לפני שנתיים לא תמיד נכון היום, כל מה שעלייך לעשות זה להגיש לבית משפט למשפחה תביעה להגדלת מזונות , אך חשוב לדעת כי עלייך להוכיח שחלו נסיבות המקשות עלייך לפרנס את הילדים , כמו למשל , אם במועד הגירושין הייתה לך הכנסה שלא קיימת היום ו/או הבעל מרוויח יותר . בכל מקרה , חשוב שתדעי כי תביעה מסוג זה היא תביעה יחסית מהירה וניתן בקלות יחסית לזכות בהעלאת סכומי המזונות.

תביעת מזונות מאב חורג :אני גרושה פעמיים , בפעם הראשונה התגרשתי מבעלי הראשון לאחר שנולד לנו ילד משותף , בעלי הראשון נשאר ברוסיה בעקבות מאסר ממושך , בארץ התחתנתי בשנית ולאחר כעשר שנים שוב התגרשתי לאחר שנולדו לנו שני ילדים משותפים ,ביחס לילדים המשותפים , הבעל השני שלי מסכים לשלם מזונות ואף הגענו להסכמה ביחס לסכום המזונות , שאלתי ,האם יש מקום לדרוש מבעלי השני דמי מזונות עבור הילד מבעלי הראשון שחי איתו כאב לכל דבר ואף קרה לו אבא במשך למעלה מעשר שנים ?

תשובה:  

למרבית ההפתעה התשובה הינה חיובית, בפסק דין חדש מאוד " ממש מהתנור " נפסק כי בנסיבות אלה שלילד אין למעשה מפרנס שכן לאם יש מגבלה כלכלית חמורה ,והואיל ובית המשפט מסתכל תמיד על טובת הילד , בית המשפט אישר מזונות באורח תקדימי לילד מאביו החורג וזאת על אף שאין חוק המחייב אב חורג לשלם מזונות במקרים אלה .
חשוב לדעת ,המזונות שנפסקו היו מזונות מופחתים במידה משמעותית וחשוב עוד יותר לדעת,כי מקרה זה הינו תקדים ראשון מסוגו ועוד יתכנו שינויים אלה ו/או אחרים בעניין ויש כמובן לבדוק כל מקרה לגופו.

סרבן גט:אני ובעלי בהליכי גירושין זה למעלה משלוש שנים וזה לא הולך להסתיים גם בעתיד הקרוב , כי בעלי לא מסכים להתגרש והכריז בבית הדין הרבני כי : "לעולם לא יתן לי גט " אני מבקשת לדעת , מה עלי לעשות במקרה זה ?

תשובה:  

במקרה זה חשוב שתהיה לך עילת גירושין על פי ההלכה היהודית ובמקרה ויש לך עילת גירושין קלסית שאינה משתמעת לשתי פנים ,בית הדין יכפה על הבעל לתת גט .

משמורת לאב :אני גרוש ואב לילד בן 4 ,האם אני יכול להגיש תביעה למשמורת על הילד למרות גילו?

תשובה:  

בהחלט כן , למרות גילו של הילד ניתן להגיש תביעה למשמורת על הילד , הדבר נכון שבעתיים אם יש בעיית מסוגלות הורית של האם או בעיות התנהגות של האם . חשוב שתדע , בעבר הלא רחוק בגילאים אלה , המשמורת הייתה מועברת לאם באופן כמעט אוטומטית , אך בשנתיים האחרונות חל מפנה בפסיקה ולא פעם נאמר מפורשות כי האב יכול להיות מטפל לא פחות טוב מהאם .

הילד לא רוצה לראות את אביו :בני בן 9 שנים הוא בן יחיד ולמרות הסדרי ראייה שנקבעו על ידי בית המשפט הילד מסרב בעקשנות " של פרד " לא לראות את אביו וקרוב לשנתיים ממשיך בסירובו למרות שאביו בוכה לו בטלפון , מה עלי לעשות .

תשובה:  

זו שאלה שיש להפנות לפסיכולוג או ליועץ חינוכי ולא לעורכי דין , בהיבט המשפטי חשוב שתדעי , במצב זה האב יכול ורשאי להפסיק את דמי המזונות שהוא משלם כי כבר נפסק לא פעם ש "האב אינו בנקומט " אך לדעתי שוב בנושא זה כדאי לקבל יעוץ פסיכולוגי- חינוכי ולא משפטי כי זה לא מצב טבעי שילד מסרב לראות את אביו .

האם משלמים כתובה בכל מקרה :אני ואשתי ללא ילדים ולפני כחודש ימים היא עזבה את הבית מבלי להשאיר עקבות , יש שמועות רבות על רומן שהיא מקיימת מאחורי גבי , אני מבקש לדעת האם אני אשלם את כתובתה למקרה שנתגרש ?

תשובה:  

במקרה ותוכיח בבית הדין הרבני שאכן אשתך מנהלת רומן מאחורי גבך אתה לא תשלם את כתובתה של האישה ומנגד קיימת בעיה של חדירה לפרטיות במידה ותשכור חוקר שיעקוב אחריה , בתיק זה אני ממליץ לך להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה שידריך אותך בדרך פתלתלה זו כי במקרה זה "יש להוציא את הערמונים מן האש " וקיימת סכנה לכוויה או בלשון אחרת ניתן להסתבך בתיק זה בקלות רבה ויש לעשות כאן עבודה מקצועית זהירה .

האם חברה יכולה להיחשב כידועה בציבור ? :אני בן 25 ויש לי חברה בת 18 ,אנחנו יוצאים שנתיים ולאחרונה לפני כחצי שנה התחלנו לגור בבית משותף , אני מבקש לדעת האם היא יכולה להיחשב כידועה בציבור שלי ?

תשובה:  

אכן,כן במידה ותתגוררו כחצי שנה יחדיו ותנהלו משק משותף והשכנים יוכלו להצביע עליכם כבני זוג מוכרים אתם תחשבו כידועים בציבור ולעניין זה של זוגות ידועים בציבור קיימות השלכות כלכליות מרחיקות לכת , לכן עצתי לך להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה כדי לבדוק סוגיה זו לעומק .

הרכב חסר בבית הדין הרבני :בדיון בבית דין רבני התקבלו שתי החלטות הרות גורל מבחינתי , בית הדין קיבל החלטות אלה בהרכב של שני דיינים בלבד האם זה תקין ?

תשובה:  

לצערי ,אכן לעתים אומנם רחוקות , בתי הדין הרבניים דנים בהרכב חסר , אך הם מקפידים לא לקבל החלטות בהרכב חסר , מכל מקום עליך לדעת כל החלטה המתקבלת בהרכב חסר דינה להתבטל .

משמורת לאב :אני ואשתי בהליכי גירושין , ואשתי עומדת על כך שהילדים יהיו אצלה , אני מבקש לדעת מה הסיכוי שלי כאבא לקבל את משמורת ילדי ?

תשובה:  

במקרה זה אני שמח להיות איש בשורות, שכן בשנים האחרונות חלה תפנית דרמטית בגישת בית המשפט לעניין זה של משמורת לאב ולא פעם שופטים ובעיקר שופטות קבעו נחרצות שאב יכול לטפל בילדיו לא פחות טוב מאם ואכן בשנים האחרונות רואים נהירה גדולה לעבר משמורת משותפת ובלא מעט מקרים רואים את העדפת בית המשפט במתן משמורת לאב .

ירושה מדודה מאמריקה :ירושה מדודה מאמריקה לפני שבועות אחדים קיבלתי מכתב מעורך דין אמריקאי ובו הוא מבשר לי כי קרובת משפחה ציוותה לי סכום כסף משמעותי ביותר וכל מה שעלי לעשות זה לשלוח פרטים שלי ,פרטים של בנק , תעודת זהות , כתובת ,וארבע מאות שקלים לצורכי אגרה לרשם הירושות והוא יפקיד את כל הכסף לחשבוני , איך עלי לנהוג לדעתך , האם יש מקום להאמין לסיפור זה ?

תשובה:  

הסיפורים האלה מוכרים וידועים ובדרך כלל אין מקום להאמין לפיתויים אלה ובוודאי לא לתת פרטים וכל שכן לא לשלוח כספים אך למען הזהירות יש מקום לבדוק היטב את הסיפור באמצעות עורך דין מקומי ורק לאחר בדיקה יסודית ומקצועית ניתן לדעת איך להתקדם.

צוואה חדשה מבטלת צוואה קודמת :בעבר הכנתי צוואה לטובת שכנה טובה ,אשר סייעה לי במשך שנים ארוכות, היום אני יותר מעוניינת להוריש את כל רכושי לטובת מוסדות צדקה , הואיל ואני בודדה , אין לי אחים ואין לי ילדים. אני מבקשת לדעת , האם אני רשאית לשנות את דעתי ולהכין צוואה חדשה?

תשובה:  

את בהחלט רשאית להכין צוואה נוספת ולשנות את דעתך,כעיקרון , כל עוד האדם בין החיים ,רשאי לשנות את דעתו פעם אחר פעם ללא הגבלה.

אב מובטל חייב לשלם מזונות:אני גרוש ואב לשלושה ילדים ,במשך שנים שילמתי כארבעת אלפים שקלים כמזונות לילדי, לצערי ,פוטרתי מעבודתי והיום אני חי מכספי ביטוח לאומי ואין ביכולתי לשלם מזונות , האם קיימת אפשרות משפטית להקפיא את המזונות למשך זמן מה , עד שאמצא מקום עבודה?

תשובה:  

הואיל ולילדך צריך וחייב להיות מקור פרנסה , החוק מחייב אותך להמשיך ולשלם מזונות על אף היותך מובטל ואם לא תשלם מזונות , גרושתך רשאית לפנות לביטוח לאומי אשר ישלם מזונות לילדך במקומך , אך עליך לדעת ,כי ביטוח לאומי יפנה אליך וידרוש ממך את כספו בתוספת ריביות .
במידה וגרושתך " יושבת טוב " יש מקום לפנות אליה בבקשה לבא לקראתך ולעכב את תשלומי המזונות עד שירווח לך , ברור שהסכמתה במקרה זה היא הסכמה לפנים משורת הדין.

תביעה כרוכה בבית דין רבני :בעלי הגיש כנגדי תביעת גירושין בבית הדין הרבני האזורי בנתניה והוא דאג לכרוך בתביעתו ענייני ממון, האם אני יכולה בכל זאת להגיש תביעה למזונות בבית משפט למשפחה בפתח תקווה?

תשובה:  

במקרה זה , עושים " הבא נתחכמה לו " פשוט מתחכמים , הואיל ובעלך הקדים והגיש תביעה כרוכה לבית הדין הרבני וזה מחייב אותך להיגרר אחריו לבית הדין הרבני ,ניתן להתחכם ולהגיש את התביעה בכל זאת לבית משפט למשפחה בפתח תקווה ובשונה מתביעה רגילה , התביעה חייבת להיות בשם הילדים כתובעים ואת כאפוטרופסית טבעית.

פיצויים מתאונת דרכים לא מתחלקים בעקבות גירושין: לפני כעשר שנים נפגעתי בתאונת דרכים וקיבלתי סכום משמעותי כפיצוי מחברת הביטוח , סכום זה הפקדתי בתכנית חיסכון באחד הבנקים . היום אני בהליכי גירושין ואשתי טוענת כי יש לחלק גם את הפיצויים שקיבלתי במסגרת איזון משאבים , האם יש יסוד לטענתה ?

תשובה:  

תשובתי לך היא שאין שום יסוד לטענת אשתך וכספי הפיצויים מהתאונה לא מתחלקים במקרה של גירושין ונשארים אצל הנפגע בתאונה הואיל וכספי פיצויים מתאונת דרכים נועדו לך לעזר בעקבות פציעתך וכך זה יישאר .

צוואה לעוזרת :אחי , איש מבוגר כבן 80, צלול בדעתו,ציווה בצוואה את כל רכושו לעוזרת הפילפינית שלו ונפטר לפני שבועות אחדים ,יש לו רכוש רב הנאמד במיליונים רבים , חשוב לציין אחי רווק ללא ילדים ופרט לשני אחים אין לו איש בעולם, האם ניתן לעשות משהו בעניין זה כדי לשנות את רוע הגזרה ?

תשובה:  

ההליך המשפטי המקובל בעניין זה הינו הגשת התנגדות לצו קיום צוואה ,בעקבות הגשת ההתנגדות לרשם הירושות , מחובתו של הרשם להעביר את התיק לבית משפט למשפחה ושם התיק יידון.
במקרה זה הטענה האופיינית היא השפעה בלתי הוגנת בעיקר , אך ישנם פעולות מקדמיות שחשוב לעשותן ואני מציע לך להתייעץ עם עו"ד המתמחה בדיני משפחה וינחה אותך בהמשך הדרך הלא פשוטה.

משמורת של תינוק לבעל:בימים אלה ,אשתי הגישה תביעת גירושין בבית הדין הרבני בנתניה והיא עומדת בדעתה להתגרש ,יש לנו שני ילדים האחד בן שבע שנים והשני בן שלוש , אני לא רואה עצמי , נפרד מילדי גם אם זה יגיע לבית משפט עליון ....אני אלחם בה עד חורמה !! שאלתי היא ,האם ניתן לעשות משהו כדי לקבל את הילדים לחזקתי ואני מוכן אף לוותר על מזונות.

תשובה:  

בעניין זה ,אני שמח להיות איש בשורות הואיל ובשנים האחרונות חל מפנה דרמטי בעניין זה בבתי משפט וקיימת גישה לפיה אב יכול ורשאי לטפל בילדיו כמו שאם יכולה ורשאית לטפל בילדיה ובניהול נכון של טענות כן ניתן להיאבק על המשמורת גם של הילד הקטן יותר ,החזקה שהייתה קיימת בעבר לפיה ילדים עד גיל 6 הולכים עם האמא נסתרה לא אחת ועל כן יש מקום לתקווה ואף מעבר לכך .

כספים של נפטר בבנקים :אחי נפטר לפני חודשים אחדים ,לאחי אין משפחה ולפי ייעוץ משפטי שקיבלתי אני היורש היחיד שלו , הואיל ואחי לא השאיר צוואה ,אני מבקש לדעת מה עלי לעשות כדי לרשת אותו?

תשובה:  

במקרה זה עליך להגיש בקשה לצו ירושה לרשם הירושה ותוך שבועות אחדים תקבל צו ירושה ובעזרתו תוכל לבצע את כל הפעולות להעברת כל הכספים והנכסים של אחיך אליך .
בעיה נוספת , מתעוררת במקרה זה , לאתר את חשבונות הבנק של אחיך ולצורך עניין זה אני מציע לך לפנות לעו"ד העוסק בתחום כי נדרשת כאן עבודה מקצועית וכל מחדל בסוגיה זו יכול למנוע ממך קבלת כספים המגיעים לך כדין.

ירושה מדודה רחוקה לפני גירושין:אני נשוי לאשתי קרוב לחמש עשרה שנה ולאחרונה קיבלתי ירושה מדודה רחוקה שהייתה ערירית והואיל ואני בן יחיד לאבי שנפטר לפני כמה שנים ,זכיתי בחלק גדול מהירושה , אך אליה וקוץ בה ,שכן אני עומד לפני גירושין מאשתי השנייה וזו טוענת לחלק מהרכוש שקיבלתי רק לאחרונה , האם היא צודקת?

תשובה:  

העיקרון המנחה במצבים אלה הוא שרכוש שנעשה במשותף יחולק בין שני הצדדים במקרה של גירושין ,אך הואיל והכספים שהתקבלו בירושה התקבלו מבלי שאשתך עמלה להשגתם אי לכך רכוש זה לא יחולק וכל כולו יהיה מנת חלקך אותו הדין למשל ,אם מתקבלים כספים כתגמולים מנכות או כל תגמול חד פעמי שבת הזוג לא עמלה בשבילו .

שאלה של אסיר:אני אסיר לתקופה די ממושכת ויש לי בעיות לא פשוטות עם גרושתי ,כמו למשל , מסרבת לפנות את דירתנו המשותפת למרות הסכם הגירושין המחייב אותה לעשות זאת ולמרות שאני משלם לה בהוראת קבע גם מזונות לילדים וגם מדור , אני מבקש לדעת, איך אוכל לפעול למרות המגבלה של הכלא?

תשובה:  

היותך בכלא לא אמור להגביל אותך בקבלת זכויותיך האחרות ואם יש לך עילה להגיש תביעת פינוי נגד האישה , כל שעליך לעשות הוא לייצור קשר עם עו"ד העוסק בתחום המשפחה ועורך דין זה ימצא את הדרך אליך ויפעל בשמך כדי ליישר את ההדורים.

האישה הרחיקה אותי מהבית:אני והאישה מסוכסכים ועל סף הליכי גירושין , לפני ימים אחדים האישה פנתה למשטרה והתלוננה על מכות שכביכול נתתי לה , היום יש לי צו הרחקה לששים יום , האם כל תלונה של אישה על מכות מרחיקים את הבעל ?

תשובה:  

כאשר אישה מגישה תלונה למשטרה נגד הבעל קיים חשש בעיני החברה שיתכן והמצב יסלים ויהיו תוצאות הרות אסון , למרבה הצער יש נשים המנצלות מצב זה וגם כאשר הבעל מתנהג ללא אלימות הן מעלילות עליו וגורמות במרבית המקרים להרחקתו מהבית , אי לכך במקרים אלה כדאי מאוד לנהוג בזהירות ולקבל ייעץ משפטי כי ניתן למנוע מצבי הרחקה מפוברקים ואף להגיש תביעה נזיקית על תלונת סרק

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall