התקשרו עכשיו:
סניף תל אביב :  077-324-0959
סניף נתניה :  077-324-0959

שוד הצוואות הגדול

שוד הצוואות הגדול

ביטול צוואה

נתחיל בסיפור אמיתי מהחיים , אחד מגדולי קבלני העפר ,נפטר והותיר אחריו מיליארד דולר .

הנפטר ,השאיר אחריו שתי צוואות וביקש כי צוואה אחת תיפתח מייד לאחר מותו ואילו הצוואה השנייה תיפתח אחרי השלושים .

במסגרת הצוואה הראשונה , הנפטר השאיר הנחיות שונות ומגוונות ובין כל ההנחיות הוא ציווה כי יקבר עם זוג גרביים שהוא רחש להם חיבה מיוחדת.

ביום מותו ולפני קבורתו ,ילדיו מיהרו לחברת קדישא וביקשו לקוברו עם הגרביים, בחברת קדישא סירבו בטענה שזה בניגוד להלכה , בני המשפחה התחננו והסבירו לאנשי חברת קדישא כי אביהם היה אדם אדוק ומלומד ויש להניח כי יש לו סיבה טובה לבקשתו האחרונה ,אך בחברת קדישא עמדו בסירובם.וכך נקבר הנפטר ללא גרביים .

לאחר השלושים ,נפתחה הצוואה השנייה וכך נאמר בה : " ילדי האהובים נכון לעכשיו בוודאי קברתם אותי ללא גרביים לרגלי , אני רוצה שאתם תבינו ותטמיעו , לאדם יכולים להיות מיליארדי דולרים , אבל בסוף הוא לא יכול לקחת איתו , אפילו זוג גרביים , מסקנה – תלמדו להשתמש בכסף שלכם ולהנות ממנו בהיותכם בחיים ."

סיפור זה מראה לנו בעליל מה מתרחש במוחו של קשיש בשנותיו האחרונות ,ובמיוחד כאשר אותו קשיש ננטש או " ננטש למחצה " על ידי יקיריו , אותו קשיש מאבד כל ערך לכסף ובמיוחד כאשר מדובר בכסף שיפרד ממנו לאחר מותו וכאן נכנסים "אנשי השוד" לפעולה רבת פנים ומגוונת.

היריעה תקצר מלהכיל סיפורים אמיתיים מהחיים של ניצול מצבים , מטפל שידע להתחנחן לקשיש ולשכנעו שיכתוב צוואה על שמו , הקשיש שחושש לגורלו ובליית בררה הוא עושה זאת מהחשש הגדול שמא יבולע לו. או שכנים שנחלצו לעזור לקשישה בודדה אשר ילדיה באים לבקרה לעתים רחוקות ומנצלים מצב זה להחתים את הקשישה על צוואה לטובתם ולא תמיד הקשישה יודעת על מה היא חותמת .כמובן המקרים רבים ומגוונים והלב ממאן להאמין כמה שהמחוקק עוצם עיניו מראות וסותם אוזניו משמוע שכן תחום זה ראוי לעדכוני חקיקה רבים ומגוונים .

במקרים אלה ודומיהם יש מה לעשות גם במסגרת המצומצמת של החקיקה הקיימת ובמיוחד כאשר נעזרים כמובן בפסיקה המרובה שיש בתחום זה .

סעיף 30 (א) לחוק הירושה דן בצוואה שנעשתה בנסיבות אונס ו/או איום ו/או השפעה בלתי הוגנת ו/או תחבולה ו/או תרמית , הסעיף קובע כי בנסיבות אלה הצוואה בטלה .

על כן במקרים המתוארים לעיל ודומיהם יש להגיש התנגדות לצו קיום צוואה , אלא שהליך זה מכיל מרכיב ייחודי שאינו מצוי בשאר ההליכים המשפטיים שכן, הגורם המרכזי , העד המרכזי אשר ההליך רלבנטי לגביו – המצווה , כבר אינו בין החיים ואינו יכול להעיד .עובדה זו משליכה על הקשיים הרבים בהוכחתם של מרכיבי אונס , איום, השפעה בלתי הוגנת , תחבולה או תרמית .מציאות זו יוצרת נטלים וחזקות אשר בתכנון אסטרטגי נכון ניתן להגדיל משמעותית את הסיכויים לזכייה בהליך .על כן בכל תכנון הליך התנגדות לצו קיום צוואה קיים צורך אקוטי בבניית תכנית פעולה הצופה פני עתיד בכל היסודות המשפטיים הנוגעים .

חשוב שתדעו , בתי משפט קבעו באופן נחרץ מתי תחשב השפעה להשפעה בלתי הוגנת , הכלל שנקבע על ידי בתי המשפט הוא בחינת השאלה : האם הצוואה נכתבה מתוך רצונו החופשי של המצווה.

למרבה הצער כאשר מתגלים מקרים של השפעה בלתי הוגנת תוך ניצול מצבי מצוקה , מעטים המקרים בהם מוגשים כיתבי אישום כנגד אותו גורם אשר ניסה " לגנוב " את הירושה בעורמה דבר אשר הופך תחום זה של שוד הצוואות לפיתוי גדול גם לאנשים מן הישוב ולנוכלים "מקצוענים ". על כן , אני ממליץ בכל פה לשמור על קשר קרוב ודואג עם הורה שהגיע לגיל מבוגר הן מטעמים של כיבוד אב ואם והן מן הטעם המתואר במאמר זה .

 

 

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

שליחת הודעה מהירה

מלאו את הפרטים הבאים לקביעת פגישת ייעוץ לא מחייבתCall